Rak jelita grubego jest drugą co do częstości przyczyną zgonów z powodu chorób nowotworowych w USA.
Wcześniejsze badania przeprowadzone przez naukowców z Harvard T.H. Chan School of Public Health w Bostonie na modelach zwierzęcych wykazały, że beztlenowe bakterie z rodziny Fusobacterium mogą sprzyjać tworzeniu się guzów nowotworowych w jelitach i promować ich wzrost. Bakterię tę znajdywano także w próbkach pobranych od chorych na raka jelita ludzi. Do tej pory nie było jednak wiadomo, w jaki sposób ten – należący do flory jamy ustnej – drobnoustrój przedostaje się do jelita grubego oraz jak powoduje pogorszenie przebiegu toczącej się tam choroby nowotworowej.
Wyjaśnił to dopiero ostatnio zespół izraelskich badaczy z Hebrew University-Hadassah School of Dental Medicine, przy współpracy z amerykańskimi kolegami z Uniwersytetu Harvarda.
W artykule opublikowanym na łamach czasopisma „Cell Host & Microbe”, uczeni opisali, jak Fusobacterium „podróżuje” drogą krwi do jelita, następnie wykorzystuje tam obecne na powierzchni swojej ściany komórkowej białko Fap2, mające zdolność do wiązania się z cukrem Gal/GalNAc, występującym obficie na komórkach raka jelita.
– Poznaliśmy sposób, w jaki bakteria lokalizuje komórki raka. To bardzo ważne, bo być może będziemy w stanie wykorzystać ten sam mechanizm i puntk uchwytu do dostarczania w precyzyjny sposób leków stosowanych w terapii tego nowotworu – wyjaśniają autorzy badania.
Źródło: MNT