Ostra białaczka limfoblastyczna (ang. acute lymphoblastic leukemia, ALL) to – wg danych American Cancer Society – najczęstszy (ok. 75 proc.) typ białaczki u dzieci.
Podstawową metodą leczenia ALL jest chemioterapia. Rezultaty leczenia są zwykle dobre. Remisję po pierwszym miesiącu terapii osiąga ok. 95 proc. dzieci. Jednak u 15–20 proc. z nich dochodzi potem do nawrotu.
Kierowany przez prof. Chengchenga Zhanga zespół naukowców z UT Southwestern Medical Center w Dallas postanowił zweryfikować wcześniejsze doniesienia sugerujące, że głodówki mogą (choć nie wiadomo w jakim mechanizmie) zwiększyć skuteczność chemioterapii u chorych na ALL.
Badacze posłużyli się dwoma mysimi modelami ALL (typ B i T). Gryzonie przydzielono losowo do grup odżywianych normalnie lub poddawanych okresowym głodówkom. Komórki nowotworowe w organizmach myszy połączono z fluoryzującymi proteinami.
Spośród wielu testowanych schematów ograniczeń odżywiania, jeden okazał się skutecznie redukować populację komórek nowotworowych i hamować rozwój obu podtypów ALL.
- Najlepszy okazał się prosty schemat 6 cykli złożonych z 1 dnia głodówki i 1 dnia normalnej diety – mówi prof. Zhang. – Po 7 tygodniach w szpiku kostnym i śledzionach myszy, u których go zastosowaliśmy, liczba komórek nowotworowych była niemal niewykrywalna.
Co ciekawe, te spośród komórek oznaczonych fluorescencyjnym białkiem, które pozostały – utraciły cechy nowotworowe.
Żadna z myszy z ALL na normalnej diecie nie przeżyła dłużej niż 59 dni, natomiast 75 proc. gryzoni poddanych głodówkom żyło w 120 dniu od rozpoczęcia badania, nie wykazując żadnych oznak choroby, a rozmiary ich węzłów chłonnych i śledzion wróciły do normy.
Ten sam zespół badaczy sprawdził też skuteczność głodówek u myszy z ostrą białaczką szpikową (AML). W tym przypadku nie zaobserwowano jednak żadnych korzyści.
Naukowcy liczą, że w niedalekiej przyszłości uda się przeprowadzić badanie kliniczne z udziałem ludzi chorych na ALL.
Źródło: MNT