Program SWORD obejmuje dwa badania z udziałem ponad 1000 pacjentów, u których osiągnięto wcześniej supresję wirusologiczną przy pomocy schematu trój- lub czterolekowego leczenia antyretrowirusowego. Pacjentów przydzielono losowo albo do grupy kontynuujących dotychczasowe leczenie, albo do grupy zmieniających terapię na dwulekową, tj. dolutegrawir + rylpiwiryna.
Stosowanie dolutegrawiru i rylpiwiryny jako terapii dwulekowej w leczeniu podtrzymującym u pacjentów z HIV-1 to leczenie eksperymentalne, które nie zostało dotąd zarejestrowane w żadnym kraju.
Terapia zapewniała supresję wirusa (RNA HIV-1 <50 kopii/ml) w tygodniu 48 na poziomie co najmniej równoważnym do wyników u pacjentów stosujących trój- lub czterolekowy schemat leczenia, zarówno w analizie zbiorczej, jak i w analizach indywidualnych badań SWORD 1 i SWORD 2. Odsetek supresji wirusologicznej był podobny w obu grupach. Przy włączaniu pacjentów do badań mediana czasu trwania leczenia antyretrowirusowego wynosiła nieco ponad 4 lata. W grupie leczonych dolutegrawirem i rylpiwiryną najczęściej zgłaszanymi (>5%) zdarzeniami niepożądanymi były zapalenie nosa i gardła, bóle głowy, biegunka i zakażenie górnych dróg oddechowych. Najczęściej zgłaszanymi zdarzeniami niepożądanymi były zapalenie nosa i gardła, zakażenie górnych dróg oddechowych, bóle pleców, bóle głowy i biegunka. Badania będą trwały przez 148 tygodni.
– Wyniki tych badań mogą zmienić nasze rozumienie możliwości postępowania w zakażeniu HIV. Przez ponad 20 lat uważaliśmy, że do utrzymania supresji wirusologicznej potrzeba trzech lub więcej leków, jednak badania SWORD dostarczają bardzo mocnych dowodów na to, że można to osiągnąć za pomocą terapii dwulekowej dolutegrawirem i rylpiwiryną. Dane te oznaczają pierwszy, ekscytujący krok w kierunku uczynienia terapii dwulekowych rzeczywistością w leczeniu HIV. Planujemy złożyć stosowne wnioski w bieżącym roku, aby zarejestrować terapię dwulekową w postaci pojedynczej tabletki – powiedział dr John C. Pottage Jr., naczelny dyrektor ds. medycznych i naukowych ViiV Healthcare.
Źródło: PharmaDaily