W badaniu wzięło udział 22 338 czarnoskórych kobiet, rekrutowanych z pośrednictwem African American Breast Cancer Epidemiology and Risk Consortium.
Ilość wypijanego alkoholu raportowały same uczestniczki (za pomocą opracowanych przez badaczy ankiet). Do wyznaczenia zależności pomiędzy konsumpcją alkoholu a ryzykiem zachorowania na raka piersi naukowcy posłużyli się metodą regresji logistycznej.
Okazało się, że zagrożenie rakiem piersi zaczynało wrastać u kobiet, które wypijały 7 drinków na tydzień. U pań, które piły ich w tygodniu 14, ryzyko zachorowania było już o 33 proc. wyższe niż u tych, które poprzestawały na 4 typowych „porcjach” alkoholu.
W dwóch innych badaniach, które objęły łącznie 11 tys. kobiet, wykazano, że spożywanie 6 g czystego alkoholu na dobę znacząco zwiększa ryzyko nawrotu u pacjentek leczonych z powodu raka piersi.
Z kolei przeprowadzone przez Danish National Institute for Public Health badanie Framingham Study nie potwierdziło związku pomiędzy alkoholem a ryzykiem zachorowania na ten nowotwór.
Źródło: Science World Report