Subskrybuj
Logo małe
Szukaj
Badanie ODYSSEY ESCAPE

Inhibitor PCSK9 zamiast aferezy?

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 5 kwietnia 2016 21:44

Inhibitor PCSK9 zamiast aferezy? - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images
Skuteczne obniżenie poziomu cholesterolu LDL u pacjentów z heterozygotyczną hipercholesterolemią rodzinną (HeFH) często nie jest możliwe bez zastosowania aferezy – przypominającej nieco dializę, dość uciążliwej dla chorego metody. Czy jest dla niej alternatywa?

Leczenie metodą aferezy jest inwazyjne i obciążające dla chorych, ponieważ każdy zabieg może trwać ponad trzy godziny. Może też łączyć się z niedogodnościami i wysokimi kosztami (roczne leczenie jednego pacjenta metodą aferezy kosztuje w USA do 100 tys. dolarów).

Z ogłoszonych niedawno wyników badania III fazy ODYSSEY ESCAPE wynika, że u pacjentów z HeFH,  u których do dotychczasowego schematu leczenia dodano alirokumab, uzyskano istotne zmniejszenie częstości wykonywania zabiegów aferezy o 75 procent w porównaniu z placebo.

Aż 63 proc. pacjentów leczonych alirokumabem przestało wymagać aferezy, zaś w grupie kontrolnej z placebo – ani jeden. Jest to pierwszy przypadek wykazania w badaniu klinicznym, że inhibitor PCSK9 zmniejsza częstość wykonywania zabiegów aferezy.

Alirokumab został dopuszczony do obrotu w Unii Europejskiej we wrześniu 2015 r. Lek zarejestrowany jest do stosowania w leczeniu dorosłych pacjentów z hipercholesterolemią pierwotną (HeFH i nierodzinną) lub z dyslipidemią mieszaną jako uzupełnienie diety:

  • w skojarzeniu ze statyną lub ze statyną i innymi lekami hipolipemizującymi u pacjentów, u których nie można uzyskać docelowych wartości cholesterolu LDL po zastosowaniu statyny w maksymalnej tolerowanej dawce,
  • w monoterapii lub w skojarzeniu z innymi lekami hipolipemizującymi u pacjentów, którzy nie tolerują statyn lub u których statyny są przeciwwskazane.

Nie określono dotychczas wpływu alirokumabu na wskaźniki chorobowości i umieralności związane z chorobami układu sercowo naczyniowego.

Źródło: materiały prasowe

Tematy

alirokumab / HeFH / LDL

Podobne artykuły

Dr n. med. Marek Derkacz
Dr n. med. Marek Derkacz, MBA

Dobry jak cholesterol

10 sierpnia 2023
iStock-1148183439
23 czerwca 2020
iStock-490758634
17 kwietnia 2019
ThinkstockPhotos-537348320
22 czerwca 2017
ThinkstockPhotos-491145193
22 września 2016

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także