Dane potrzebne do analizy pozyskano dzięki platformie OpenPrescribing.net. Ustalono, że w okresie od grudnia 2016 do maja 2017 r. recepty na preparaty homeopatyczne wystawiono w 644 (8,5 proc.) spośród 7618 angielskich praktyk GP.
Następnie każdej z praktyk wystawiono ocenę opartą na 36 wskaźnikach związanych z przepisywaniem leków (dotyczyły one m.in. skuteczności, bezpieczeństwa oraz kosztów farmaceutyków, na które wystawiano recepty). Analiza pokazała, że preparaty homeopatyczne dwukrotnie częściej [niż średnia] przepisywali lekarze GP z pierwszego kwartylu rankingu (najniżej ocenieni).
- Nawet rzadkie przepisywanie homeopatii okazało się silnie skorelowane ze słabszymi wynikami w zakresie wielu zastosowanych w badaniu wskaźników. Wyniki są odzwierciedleniem pewnych trudnych do zmierzenia czynników, takich jak np. stopień poszanowania medycyny opartej na dowodach czy też zaangażowania w optymalizację terapii poprzez farmakoekonomiczne podejście do wyboru leków. Gabinety, w których przepisywano homeopatię, częściej zalecały leki droższe i bardziej uzależniające, częściej też naruszyły krajowe wytyczne postępowania – tłumaczy dr Ben Goldacre, główny autor.
Źródła: Journal of the Royal Society of Medicine / The Independent