Aplikacja wskaże w otoczeniu związki potencjalnie rakotwórcze
Działanie aplikacji jest bardzo proste. Na podstawie odpowiedzi na pytania o miejsce, w którym mieszkamy (np. od takiego o materiał, z którego wykonane jest okno, po pytanie, czy używamy świeczek), dostaniemy informację, czy w naszym otoczeniu są endokrynnie czynne związki o potencjalnym działaniu rakotwórczym.
– CheckED to innowacyjne narzędzie biomonitoringu i wsparcia dla lekarzy w zakresie profilaktyki zdrowotnej, pomagające użytkownikom identyfikować i eliminować narażenie na szkodliwe substancje chemiczne. To realne wsparcie w podejmowaniu decyzji dotyczących zdrowia – od wyboru bezpiecznych produktów po zmiany w stylu życia. CheckED szacuje narażenie na związki endokrynnie czynne (ED) – substancje chemiczne zaburzające gospodarkę hormonalną i zwiększające ryzyko chorób cywilizacyjnych, takich jak otyłość, niepłodność czy nowotwory. Dzięki naukowemu algorytmowi aplikacja analizuje indywidualny styl życia i środowisko domowe użytkownika pod kątem obecności źródeł narażenia na wybrane grupy ED i dostarcza spersonalizowane, oparte na badaniach rekomendacje, pomagające ograniczyć kontakt z toksynami. Bez instalacji, bez wychodzenia z domu, w kilka minut. Dlatego CheckED to nie tylko narzędzie profilaktyki zdrowotnej, ale także ważny krok w ochronie środowiska, pomagający zmniejszyć emisję ED i mikroplastiku – tłumaczy dr hab. Aleksandra Rutkowska.
Algorytm opracuje skuteczne rekomendacje
Po wykonaniu testu użytkownik otrzymuje całościowy wynik szacowanego narażenia (niski, średni, wysoki) na ED, oraz dla poszczególnych pomieszczeń i stylu życia. Aplikacja, dobierając rekomendacje zwraca uwagę na zamianę produktów na bezpieczne dla zdrowia i środowiska alternatywy, oraz działania zmniejszające narażenie na te substancje (proste, szybkie, tanie i skuteczne, co potwierdzają badania naukowe). Można ponownie wykonać analizę narażenia i porównać, czy narażenie się poprawiło.
Dr hab. Aleksandra Rutkowska działanie swojej aplikacji zaprezentowała podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu „Rodzice dla Klimatu” pt. „Zagrajmy na zdrowie i bezpieczeństwo dzieci w zdrowym świecie. Unikanie czynników kancerogennych”.
oprac. na podst.: GUMed