Mózg uszkodzony udarem lub innym procesem chorobowym ma bardzo ograniczone możliwość regeneracji. W przeciwieństwie do innych narządów, takich jak wątroba lub skóra, w mózgu nie odtwarzają się struktury tkankowe czy naczynia krwionośne. Obumarła w wyniku udaru tkanka nerwowa zostaje ostatecznie wchłonięta, pozostawiając puste miejsce wypełnione płynem mózgowo-rdzeniowym.
Uczeni z UCLA postanowili sprawdzić, czy zdrową tkankę otaczająca taką jamę można poddać stymulacji do wzrostu, tak by w pustym miejscu pojawiła się ukrwiona tkanka nerwowa. Opracowany przez nich żel, po podaniu do „wolnej” przestrzeni zastyga tam, tworząc swoiste rusztowanie, na którym mogą oprzeć się nowo rosnące struktury. Żel zawiera też substancje stymulujące angiogenezę oraz hamujące procesy zapalne.
Żel wstrzyknięto do blizn poudarowych w mózgach myszy. Po 16 tygodniach okazało się, że jamy wypełniła zregenerowana, ukrwiona tkanka mózgowa. Resztki żelu uległy absorbcji. Co ważne, poprawiły się też funkcje motoryczne gryzoni.
U myszy wykorzystanych w eksperymencie udar mózgu wywoływano pięć dni wcześniej. U ludzi odpowiada to mniej więcej dwóm miesiącom. W kolejnym etapie badań naukowcy chcą sprawdzić, czy tkanka mózgowa może zostać zregenerowana po znacznie dłuższym czasie od udaru. Z utrwalonymi skutkami udaru mózgu w samych Stanach Zjednoczonych żyje ponad 6 mln ludzi.
Źródło: EurekAlert!