Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Jeszcze jeden powód, by często sprzątać i myć ręce

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 28 czerwca 2018 13:47

Jeszcze jeden powód, by często sprzątać i myć ręce - Obrazek nagłówka
Thinkstock/GettyImages
Częste mycie rąk i sprzątanie domu może skutecznie zmniejszyć narażenie na antypireny, czyli chemikalia zmniejszające palność, od lat 70. ubiegłego wieku dodawane do materiałów, z których wykonywane są meble i sprzęt elektroniczny.

Stosowanie środków zmniejszające palność materiałów z pewnością uratowało życie wielu pogorzelcom. Fosforoorganiczne antypireny (OPFRs) nie są jednak obojętne dla zdrowia. Kontakt z nimi powiązano z zaburzeniem funkcjonowania gruczołów endokrynnych (w szczególności tarczycy) i zmniejszoną płodnością.

Choć kontaktu z antypirenami trudno jest uniknąć, okazuje się tak proste czynności jak mycie rąk i sprzątanie mieszkania mogą znacząco ograniczyć ekspozycję organizmu na te chemikalia – informują naukowcy z Mailman School of Public Health przy Columbia University na łamach „Journal of Exposure Science and Environmental Epidemiology”.

W przeprowadzonym przez nich badaniu przeanalizowano, jak wspomniane zabiegi higieniczne wpływają na narażenie na powszechnie stosowany uniepalniacz - tris (1,3-dichloroizopropyl) oraz sześć innych popularnych wśród producentów mebli antypirenów .

W eksperymencie wzięły udział 32 kobiety, które randomizowano do dwóch grup. Panie z grupy pierwszej wyposażono w mopy i ściereczki z mikrofibry oraz odkurzacze i poproszono o zwiększenie częstości sprzątania domu przez 7 dni. Uczestniczki z grupy drugiej poproszono o częstsze niż zwykle mycie rąk w pierwszym tygodniu badania, szczególnie przed posiłkami. W drugim tygodniu eksperymentu – wszystkie badane miały zarówno bardzo często myć ręce, jak i sprzątać swoje mieszkania.

Na początku badania, po tygodniu oraz po dwóch tygodniach – od wszystkich kobiet pobrano próbki moczu.

Obecność tris wykryto w 97 procentach próbek moczu pobranych przed rozpoczęciem badania.

Po pierwszym tygodniu stężenie tego związku w urynie badanych zmniejszyło się o 47 proc. w grupie „sprzątającej” oraz o 31 proc. w grupie „myjącej ręce”. To wyniku uśrednione. U kobiet ze szczególnie wysokim stężeniem tris w moczu na początku badania odnotowano spadek aż o 74 procent.

Po drugim tygodniu poziom tris w moczu był w obu grupach niższy o 43 proc. w stosunku do wartości wyjściowych. Podobne zmiany stężeń dotyczyły także innych OPFRs uwzględnionych w badaniu.

- Wyniki sugerują, że zarówno mycie rąk, jak i sprzątanie domu mogą być skutecznymi sposobami ograniczania ekspozycji na środki zmniejszające palność - mówi Elizabeth A. Gibson, główna autorka. – Niestety, żadna z tych metod nie zmniejszyła stężeń antypirenó1) w moczu poniżej granicy wykrywalności – zastrzega specjalistka.

Źródło: NewsMedical

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także