Naukowcy z New York University Langone Comprehensive Epilepsy Center zweryfikowali skuteczność płynnego ekstraktu marihuany w leczeniu padaczki lekoopornej u dzieci i u dorosłych.
W badaniu wzięło udział 213 osób – dzieci w wieku od 2 lat i dorosłych (mediana wieku wynosiła 11 lat), chorych na ciężkie typy padaczki, taki jak m.in. zespół Dravet (ciężka miokloniczna padaczka ujawniająca się u niemowląt) czy zespół Lennoxa-Gastauta.
Pacjentom podawano doustnie (raz na dobę) ekstrakt konopi indyjskich zawierający kannabidiol (CBD), który w przeciwieństwie tetrahydrokannabinolu (THC), nie wykazuje działania psychoaktywnego.
Wyznacznikiem skuteczności była częstość napadów padaczkowych w czasie trwania terapii. Zmniejszyła się ona o średnio 54 proc. u 137 osób, które otrzymywały lek przez pełne 12 tygodnie. U pacjentów z zespołem Dravet spadek częstości napadów wynosił 53 proc. Z kolei u chorych z zespołem Lennoxa-Gastauta zaobserwowano redukcję napadów o 55 proc.
Z powodu działań niepożądanych badanie przerwało 12 osób (6 proc.). Działania te najczęściej obejmowały senność (21 proc.), biegunkę (17 proc.), uczucie zmęczenia (17 proc.) i spadek apetytu (16 proc.).
Wyniki badania zostaną oficjalnie zaprezentowane podczas 67. kongresu American Academy of Neurology, który będzie się odbywać w dniach 18–25 kwietnia br. w Waszyngtonie.
Źródło: AAN