Istnieją wyraźne wskazania, iż występowanie negatywnych efektów ubocznych zażywania kannabinoidów jest indywidualne czyli ich występowanie zależne jest od osobowości zażywającego. Wiadomo że poszukiwanie wrażeń poprzez palenie marihuany, kopiowanie zachowań osób z kręgu towarzyskiego i używanie kannabiodów w okresie wczesnej dorosłości stanowi bardzo silny czynnik prowadzący do stałego ich zażywania w późniejszym okresie. Tak więc niektórzy amatorzy marihuany mogą też być bardziej wrażliwi na jej negatywne oddziaływania.
Naukowcy z Washington State University postanowili zbadać, na ile oddziaływania te są jednostkowe i osobnicze oraz które występują najczęściej. W tym celu badaniu poddano grupę 1500 studentów, których zapytywano jak często i z jakimi negatywnymi reakcjami mieli do czynienia w czasie palenia marihuany. Jednocześnie po określeniu ich wieku, płci i stanu zdrowia zapytywano także o motywy oraz wzorce zażywania kannabinoidów.
Badanie przeprowadzono m.in. z powodu szybkiej legalizacji zażywania marihuany, co jest już możliwe w 33 stanach USA i jak stwierdziła autorka badań psycholog dr Carrie Cuttler konieczności opracowania dla "nowicjuszy" w paleniu marihuany swoistego przewodnika czego nie należy robić i czego mogą się po zapaleniu jointa spodziewać.
Jak się okazało, 50% uczestników badania, po wypaleniu skręta z marihuaną miało ataki napadowego kaszlu, napady lękowe, niektórzy doświadczali wyraźnego wrażenia paranoi ("mówią o mnie", "spiskują przeciw mnie"). Na drugim biegunie znalazła się grupa z wyraźnymi objawami somatycznymi jak zimne poty, omdlenia czy halucynacje wzrokowe.
Autorzy wyodrębnili najczęściej spotykane działania uboczne. Były to: uczycie dyskomfortu w płucach i klatce piersiowej, dreszcze i napadowy kaszel, które występowały aż w 30-40% przypadków użycia kannabinoidów.
Wśród najbardziej dolegliwych efektów ubocznych zażywania kannabinoidów wymieniono omdlenia, ataki paniki lękowej i wymioty. Stosunkowo najmniej dolegliwe było drętwienie ciała, zaburzenia równowagi i dreszcze. Co ciekawe, osoby, które zażywały kannabinoidy nieregularnie np. z dużymi przerwami, były bardziej narażone na ich negatywne skutki. Osoby, które używały marihuany z powodów towarzyskich, by nie wypaść ze swojego kręgu znajomych, z reguły oczekiwały gorszych efektów ubocznych i zwykle były bardziej na nie narażone, zwłaszcza jeśli same wykazywały wcześniej zaburzenia lękowe. „Osoby używające marihuany rzadziej lub z długimi przerwami są bardziej narażone na jej negatywne działania” - twierdzi dr Cutter.
Piśmiennictwo:
- Arendt M, Rosenberg R, Fjordback L, Brandholdt J, Foldager L, Sher L, Munk-Jørgensen P. Testing the self-medication hypothesis of depression and aggression in cannabis-dependent subjects. Psychol Med. 2007;37(7):935–45.
- Volkow ND, Baler RD, Compton WM, Weiss SRB. Adverse health effects of marijuana use. N Engl J Med. 2014;370(23):2219–27.
- Emily M. LaFrance, Amanda Stueber, Nicholas C. Glodosky, Dakota Mauzay, Carrie Cuttler. Overbaked: assessing and predicting acute adverse reactions to Cannabis. Journal of Cannabis Research, 2020;