W 2016 roku zanotowano w Szkocji 356 nowych przypadków kiły. To wzrost o 13 proc. w stosunku do 2015 r. (316 przypadków) – podaje Health Protection Scotland (HPS). Dla porównania – w 2008 roku krętkiem bladym zaraziło się w tym kraju 260 osób, co wówczas uznano za bardzo alarmujące. Liczba zakażonych nie przestała jednak rosnąć.
Kto najczęściej choruje? Spośród 356 osób, które zraziły się kiłą w 2016 r., zdecydowaną większość (94%) stanowili mężczyźni. Najczęściej (88%) byli to panowie utrzymujący kontakty seksualne z mężczyznami (homoseksualiści lub biseksualiści).
Specjaliści z HPS przypominają, że kiła z łatwością może się przenosić poprzez seks oralny. Z ankiet przeprowadzonych wśród pacjentów zdiagnozowanych w 2016 r. wynika, że do zakażenia tą (i tylko tą) drogą mogło dojść w ok. 35 proc. przypadków.
Zdaniem przedstawicieli HPS, jedną z przyczyn wzrostu częstości zachorowań na syfilis i inne choroby przenoszone drogą płciową, jest… Internet, a w szczególności coraz popularniejsze aplikacje i portale „randkowe”.
Nieleczona kiła prowadzi do uszkodzenia układu nerwowego, utraty wzroku, zaburzeń psychicznych, uszkodzenia układu krążenia, kości, stawów i narządów miąższowych, w najcięższych przypadkach – do zgonu.
Kiła jest też bardzo groźna w okresie ciąży. O ile nie dojdzie do poronienia, dziecko zakażonej matki może się urodzić z poważnymi wadami rozwojowymi.
Źródło: New Scientist