Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Kobiety zbyt często lekceważą toksyczność alkoholu dla płodu

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 2 czerwca 2015 22:36

Kobiety zbyt często lekceważą toksyczność alkoholu dla płodu - Obrazek nagłówka
Co piąta ciężarna w Niemczech pije alkohol, ryzykując, że dziecko przyjdzie na świat z trwałymi wadami – wynika z najnowszych, alarmujących danych Instytutu Roberta Kocha.
[caption id="attachment_60106" align="alignnone" width="620"]ThinkstockPhotos ThinkstockPhotos[/caption]

Co piąta ciężarna w Niemczech pije alkohol, ryzykując, że dziecko przyjdzie na świat z trwałymi wadami – wynika z najnowszych badań Instytutu Roberta Kocha.

 

U naszych zachodnich sąsiadów rocznie przychodzi na świat ok. 10 tys. dzieci z wadami rozwojowymi wywołanymi spożywaniem napojów alkoholowych przez matkę w trakcie ciąży (syndromem FASD). Wiele ciężarnych uważa, że łyk szampana lub kieliszek wina nie może zaszkodzić płodowi. Niestety – może. Szczególnie między trzecim a dwunastym tygodniem ciąży, kiedy kształtują się poszczególne organy.

 

Według danych szacunkowych rocznie rodzi się w Niemczech 10 tys. dzieci z objawami mieszczącymi się w spektrum alkoholowych uszkodzeń płodu (FASD), z tego u ponad 2 tys. diagnozuje się ciężką postać FASD, czyli pełnoobjawowy alkoholowy zespół płodowy – FAS. Charakteryzują go m.in.:

  • Charakterystyczne anomalie w budowie twarzy: krótkie szpary powiekowe, opadające powieki, szeroko rozstawione oczy, krótki zadarty nos, wygładzona rynienka nosowa, wąska górna warga, brak czerwieni wargowej, wolniejszy rozwój środkowej części twarzy, mała i słabo rozwinięta żuchwa, nisko osadzone uszy, krótka szyja, niedorozwój płytki paznokciowej, anormalność stawów i kości.
  • Spowolniony rozwój fizyczny (przed i po urodzeniu). Opóźnienia wzrostu, niska waga urodzeniowa, mała głowa, niski wzrost i waga w stosunku do wieku, opóźnienia rozwojowe.
  • Objawy uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego: zaburzenia motoryki, równowagi i koordynacji wzrokowo-ruchowej, zmieniona percepcja głodu, pragnienia, bólu; zaburzenia uwagi, problemy z pamięcią operacyjną, trudności w nauce; kłopoty z planowaniem, organizacją, rozwiązywaniem problemów, przewidywaniem, uczeniem się na błędach, oceną sytuacji; opóźniony rozwój mowy i inne.

Dzieci z wadami wywołanymi przez alkohol są dla rodziców i opiekunów ogromnym wyzwaniem. Potrafią niespodziewanie uciekać, tracą panowanie nad sobą, mają niekontrolowane wybuchy złości i nie trzymają się ustalonych reguł. W Niemczech powstaje coraz więcej specjalnych placówek dla takich właśnie dzieci.

Międzynarodowe stowarzyszenie FASD od lat angażuje się, także w Niemczech, na rzecz obowiązku umieszczania na butelkach ostrzeżeń przed spożywaniem napojów alkoholowych przez ciężarne. Niedawno pomysł ten poparli w niemczech politycy chadeccy i socjaldemokraci.

 

– Ostrzeżenia takie powinny zajmować co najmniej połowę etykietki alkoholowej - mówi Gisela Michalowski, przewodnicząca FASD Niemcy. Obecny poziom świadomości o możliwych skutkach spożycia alkoholu w trakcie ciąży nie wystarcza.

Źródło: Deutsche Welle

 

Podobne artykuły

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także