Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Kolejna afera z wadliwymi implantami?

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 18 kwietnia 2017 14:30

Kolejna afera z wadliwymi implantami? - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock / Getty Images
Ponad 800 brytyjskich pacjentek zamierza podjąć kroki prawne przeciwko NHS oraz producentom najprawdopodobniej wadliwych implantów podtrzymujących narządy rodne, stosowanych m.in. w przypadkach wypadania macicy.

Wykonane z polipropylenu implanty mają formę siatki. Wykorzystuje się je w tzw. operacjach unoszących - siatka zastępuje zniszczoną powięź, wzmacnia i stabilizują słabe lub uszkodzone struktury łącznotkankowe w miednicy mniejszej. Za pomocą takiego implantu można unieść macicę, umieścić ją na powrót w prawidłowej pozycji, siatka podtrzymuje też ściany pochwy, pęcherz moczowy i inne struktury miednicy mniejszej.

Poszkodowane kobiety twierdzą, że siatka powoduje u nich nieprzemijające dolegliwości bólowe, utrudniające lub uniemożliwiające chodzenie, pracę czy uprawianie seksu. W niektórych przypadkach siatka przebiła ścianę pochwy i pozostała częściowo w jej świetle. Zgłoszono nawet przypadki zranień partnera w czasie stosunku.

Jedna z pacjentek powiedziała BBC, że z powodu bolesnych powikłań po wszczepieniu implantu była hospitalizowana 53 razy, jednak wciąż lekarzom nie udało się ani usunąć siatki w całości, ani w pełni uwolnić kobietę od dolegliwości bólowych. Inna opowiadała dziennikarzom o tym, jak po 4,5 latach przymusowej abstynencji seksualnej - spowodowanej dolegliwościami bólowymi po wszczepieniu "siatki" - rozpadło się jej małżeństwo.  

- Mamy wystarczająco dużo powodów, aby natychmiast zaprzestać stosowania implantów, przynajmniej do czasu wyjaśnienia skali problemu – powiedział Owen Smith, polityk Partii Pracy, który zapowiedział zwołanie debaty parlamentarnej na ten temat.

Zgodnie z danymi NHS od kwietnia 2007 r. do marca 2015 r. implanty podtrzymujące narządy rodne (ok. 100 różnych typów) wszczepiono w Anglii 92 tysiącom kobiet.  Do powikłań doszło u ok. 11 proc. pacjentek. Wiele kobiet utrzymuje, że nigdy nie zostało powiadomionych przez lekarzy o potencjalnych zagrożeniach związanych z wszczepieniem implantów.

Eksperci szacują, że - jeśli pozew zbiorowy, który zmierza złożyć ponad 800 kobiet odniesie skutek - NHS będzie musiał wypłacić poszkodowanym dziesiątki milionów funtów.

Podobne pozwy składały już wcześniej poszkodowane w wyniku wszczepienia wadliwych implantów Amerykanki. Wysokość wypłaconych w USA odszkodowań osiągnęła kilka miliardów dolarów.

Źródło: BBC News

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także