Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Kolejny inhibitor PCSK9 dostępny w Europie

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 30 września 2015 19:59

Kolejny inhibitor PCSK9 dostępny w Europie - Obrazek nagłówka
Komisja Europejska dopuściła do obrotu alirokumab – ludzkie przeciwciało monoklonalne skierowane przeciwko proproteinowej konwertazie subtylizyny/keksyny typu 9 (PCSK9). Lek przeznaczony jest dla pacjentów z pierwotną hipercholesterolemią.
[caption id="attachment_61648" align="alignnone" width="620"]ThinkstockPhotos ThinkstockPhotos[/caption]

Komisja Europejska dopuściła do obrotu alirokumab – ludzkie przeciwciało monoklonalne skierowane przeciwko proproteinowej konwertazie subtylizyny/keksyny typu 9 (PCSK9). Jest to kolejny, po zarejestrowanym w lipcu br. ewolokumabie, lek z tej grupy dopuszczony do stosowania na terenie Unii Europejskiej.

Lek przeznaczony jest dla pacjentów z pierwotną hipercholesterolemią (heterozygotyczną hipercholesterolemią rodzinną – HeFH – i nierodzinną) lub z mieszaną dyslipidemią, jako uzupełnienie diety:

  • w skojarzeniu ze statyną lub ze statyną i innymi lekami hipolipemizującymi u pacjentów, u których nie jest możliwe osiągnięcie docelowych wartości stężenia cholesterolu LDL, pomimo stosowania maksymalnej tolerowanej dawki statyny;
  • w monoterapii lub w skojarzeniu z innymi lekami hipolipemizującymi u pacjentów, u których stosowanie statyn jest przeciwwskazane.

Decyzję wydano na podstawie danych z 10 badań 3. fazy ODYSSEY, z których 5 przeprowadzono w porównaniu do placebo, a pięć w porównaniu do ezetymibu. Dane wykazały, że  alirokumab – przy dołączaniu go do standardowego leczenia obejmującego stosowanie maksymalnych tolerowanych dawek statyn – obniżał stężenia cholesterolu LDL skuteczniej niż placebo i ezetymib.

W badaniach z kontrolą placebo, w grupie leczonej alirokumabem stężenie cholesterolu LDL w 24. tygodniu obniżyło się w stosunku do wyjściowego średnio o 46–61 proc.

Z kolei w badaniach z kontrolą ezetymibu średnia zmiana stężenia cholesterolu LDL w stosunku do wyjściowego wyniosła w grupie  leczonej alirokumabem 51 proc. w 24. tygodniu.

W badaniach ze stosowaniem ezetymibu, w których wzięli udział pacjenci niestosujący statyn, stężenie LDL w stosunku do stężenia wyjściowego zmniejszyło się średnio o 45–47 proc. w 24. tygodniu. Co więcej – u istotnie większej liczby pacjentów z grupy otrzymującej alirokumab udało się osiągnąć stężenie LDL niższe niż 70 mg/dl w porównaniu do grup z placebo oraz z ezetymibem w 12. i 24. tygodniu.

Ezetymib przyjmuje się raz na dwa tygodnie. Lek będzie dostępny we wstrzykiwaczach przeznaczonych do samodzielnego stosowania przez pacjentów.

Wpływ ezetymibu na chorobowość i śmiertelność z przyczyn sercowo-naczyniowych nie został jeszcze określony.

Źródło: materiały prasowe

Podobne artykuły

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także