Na łamach czasopisma „The New England Journal of Medicine” opublikowano końcowe wyniki badania fazy III ENDEAR. Weryfikowano w nim skuteczność i bezpieczeństwo stosowania nusinersenu w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni (SMA). Jest to pierwszy i jedyny preparat zarejestrowany w leczeniu SMA.
Badanie ENDEAR obejmowało dwa pierwszorzędowe punkty końcowe:
- odsetek pacjentów odpowiadających na leczenie pod względem rozwoju ruchowego, co zdefiniowano jako poprawę kluczowych funkcji w skali HINE (Hammersmith Infant Neurological Examination),
- czas do zgonu lub włączenia przewlekłej wentylacji.
W analizie końcowej wykazano, że większy odsetek niemowląt leczonych nusinersenem odpowiedział na leczenie pod względem kluczowych wskaźników rozwoju ruchowego (obejmujących m.in.: pełną kontrolę ruchów głowy, możliwość przekręcania się oraz zdolności siedzenia i stania) w porównaniu z niemowlętami z grupy kontrolnej.
W końcowej analizie osiągnięto też statystycznie istotną różnicę w pierwszorzędowym punkcie końcowym obejmującym przeżycie wolne od zgonu lub przewlekłej wentylacji. Średnia redukcja ryzyka zgonu lub stosowania przewlekłej wentylacji wyniosła 47 proc., natomiast u pacjentów z krótkim czasem trwania choroby - 76 procent.
Uzyskane dane dotyczące bezpieczeństwa były zgodne z parametrami oczekiwanymi w ogólnej populacji niemowląt z SMA i były podobne do danych uzyskanych w badaniu prowadzonym metodą otwartej próby u postaci wczesnoniemowlęcej SMA.
Chorzy na SMA nie wytwarzają dostatecznej ilości białka przeżycia neuronów ruchowych (survival motor neuron - SMN). Nasilenie objawów SMA koreluje z ilością białka SMN.
Osoby z SMA typu I - postacią, która wymaga najbardziej intensywnego i objawowego leczenia - wytwarzają bardzo małe ilości białka SMN i nie są w stanie siedzieć bez podparcia oraz nie przeżywają powyżej dwóch lat bez wspomagania oddychania. Osoby z SMA typu II i typu III wytwarzają większe ilości białka SMN i mają lżejsze postaci choroby, która jednakże również zmienia ich życie.
Nusinersen to antysensowny oligonukleotyd (ASO), zaprojektowany do leczenia SMA spowodowanego mutacjami lub delecjami w genie SMN1 położonym na chromosomie 5q, prowadzącymi do niedoboru białka SMN. Lek zmienia składanie pre-mRNA SMN2, zwiększając wytwarzanie białka SMN o pełnej długości.
Nusinersen jest on obecnie zarejestrowany w Stanach Zjednoczonych, Unii Europejskiej, Brazylii, Japonii, Szwajcarii i Kanadzie.
Źródło: materiały prasowe