Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

„Kontakty” niebezpieczne na własne życzenie

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 22 sierpnia 2016 01:14

„Kontakty” niebezpieczne na własne życzenie - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images
Nawet co piąta infekcja spowodowana niewłaściwym stosowaniem soczewek kontaktowych kończy się uszkodzeniem oka – ostrzegają eksperci z amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom.

Do częstych błędów użytkowników soczewek kontaktowych należy używanie tej samej pary przez zbyt długi czas oraz spanie w „kontaktach”, które nie są do tego przeznaczone. Niestety, bywa to przyczyną uszkodzeń oka. Z najnowszego raportu CDC wynika, że uszkodzenia takie występowały w 20 proc. przypadków związanych z soczewkami infekcji, które zgłoszono do Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) w ciągu ostatnich 10 lat.

– Zbyt wielu spośród 41 milionów używających soczewek Amerykanów zapomina, że należy je traktować jak wyrób medyczny – uważa dr Mark Fromer, okulista z Lenox Hill Hospital w Nowym Jorku. – Zapominają, że ich zakładanie, zdejmowanie i przechowywanie wymaga bardzo ścisłego zachowania zasad higieny.

Eksperci z CDC przeanalizowali 1100 zgłoszonych do FDA w latach 2005–2015 przypadków zakażeń oka związanych z noszeniem soczewek. Dla niemal co piątego pacjenta skończyło się to blizną rogówki, koniecznością przeszczepu rogówki lub innym rodzajem trwałego uszkodzenia narządu wzroku. Ponad 10 proc. pacjentów wymagało hospitalizacji w trybie pilnym.

– Choć w porównaniu do ogólnej liczby użytkowników soczewek w USA liczba przypadków poważnych zakażeń jest niewielka, powinna ona stanowić dla wszystkich osób stosujących ten typ korekty wad wzroku przestrogę przed lekceważeniem zasad higieny i przed używaniem soczewek niezgodnie z zaleceniami lekarza – mówi autorka analizy, dr Jennifer Cope, epidemiolog pracująca dla CDC.

W przypadku spania w nieprzeznaczonych do tego soczewkach ryzyko infekcje wzrasta od 6 do 8 razy – wynika z raportu. Niebezpieczne jest także noszenie tej samej pary przez zbyt długi czas oraz zbyt rzadkie wymienianie płynu do przechowywania soczewek na świeży. Co najmniej tak samo ważne jest dokładnie umycie rąk przed zakładaniem lub zdejmowaniem „kontaktów”.

Źródła: CDC's Morbidity and Mortality Weekly Report / Newsmax

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także