Naukowcy z niemieckiego Centrum Chorób Neurodegeneracyjnych (German Centre for Neurodegenerative Diseases - DZNE) umieścili dorosłe myszy w stymulującym środowisku, w którym zwierzęta miały też wiele możliwości ćwiczeń. Następnie testom poddano ich potomstwo.
Gryzonie urodzone przez matki z grypy badawczej osiągnęły lepsze wyniki w testach oceniających zdolność uczenia się niż młode myszy będące potomstwem zwierząt z grupy kontrolnej. Te pierwsze miały też lepszą plastyczność synaptyczną w obszarze hipokampa - która jest miarą tego, jak dobrze komórki nerwowe komunikują się ze sobą.
Badanie pokazało, że korzyści z ćwiczeń wpływających korzystnie na sprawność mózgu, zostały przekazane potomstwu, pomimo że nie zmieniały one DNA rodziców. Na razie nie wiadomo, czy podobne zjawisko – dziedziczenia korzyści z ćwiczeń - występuje u ludzi.
Dziedziczenie epigenetyczne jest pojęciem stosunkowo nowym. Epigenetyka zajmuje się badaniem zmian ekspresji genów, które nie są związane ze zmianami w sekwencji DNA. Ekspresja ta może być modyfikowana przez czynniki zewnętrzne i podlegać dziedziczeniu – np. poprzez RNA zawarte w nasieniu.
Wcześniej sądzono, że nabyte umiejętności nie modyfikują sekwencji DNA, więc nie można ich przekazać potomstwu. Jednak w ostatnich latach naukowcy odkryli, że w niektórych okolicznościach czynniki związane ze stylem życia, takie jak stres u rodzica, mogą wpływać na następne pokolenie. Na przykład nieodpowiednia dieta zwiększa ryzyko chorób u nas samych, ale także zwiększa ryzyko u naszych dzieci.
Źródło: BBC News