Typowane lokalizacje, w których miałby działać szpital kliniczny KUL to budynki przy ulicy Herberta 21 oraz Lubartowskiej 81-83 w Lublinie. Trwa szacowanie ich wartości oraz wycena sprzętu, będącego na wyposażeniu.
– Uruchomienie szpitala klinicznego KUL to wyjście w kierunku oczekiwań społeczności Lublina i całego województwa lubelskiego, w służbie pacjentom i chorym, a wynika to z misji naszego uniwersytetu wypływającej z nauczania społecznego Kościoła katolickiego. Chcemy zapewnić dostęp do wysokiej klasy specjalistów oraz nowoczesnego sprzętu medycznego, odpowiednich warunków hospitalizacji, pamiętając, że w centrum naszych działań jest człowiek – informuje ks. prof. Mirosław Kalinowski, rektor uczelni.
Szpital kliniczny KUL ma współpracować m.in. z Medical College of Wisconsin w USA, a także Polikliniką Gemelli i Uniwersytetem „La Sapienza” w Rzymie. Uczelnia planuje zrekrutować 60 studentów w pierwszym roku prowadzenia kierunku lekarskiego. Docelowo liczba ta ma być zwiększana, a oferta uczelni – poszerzona o kierunek prowadzony w języku angielskim.