Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Laserowa chirurgia prostaty na oczach tysięcy urologów

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 26 czerwca 2024 08:27

Laserowa chirurgia prostaty na oczach tysięcy urologów - Obrazek nagłówka
Podczas 39. Europejskiego Kongresu Urologicznego w Paryżu, dr Marek Zawadzki, jako pierwszy polski lekarz, przeprowadził zabieg laserowej enukleacji prostaty (ThuFLEP), transmitowany na żywo dla uczestników zjazdu.

W tegorocznym zjeździe europejskich urologów, w którym uczestniczyło ponad 12 tys. lekarzy, a który jest największym tego typu wydarzeniem na świecie, dr Marek Zawadzki z Polskiego Centrum Urologii Zaawansowanej Uro.pl, przeprowadził, transmitowaną na żywo dla uczestników zjazdu, laserową operację prostaty metodą ThuFLEP, czyli małoinwazyjny zabieg przerośniętego gruczołu krokowego. – Tego typu zabiegi to forma edukacji dla tysięcy najwyższej klasy specjalistów z całego świata, którzy zebrali się w Paryżu. To także forma docenienia naszej pracy – mówi dr mówi Marek Zawadzki, współtwórca Centrum, które jest częścią Oddziału Urologii Szpitala Św. Anny w Piasecznie.

Laserowa chirurgia prostaty jest minimalnie inwazyjną operacją przerośniętego gruczołu krokowego. Do usuwania tkanki, która blokuje przepływ moczu, wykorzystuje się laser. Zabieg zapewnia skuteczne leczenie nawet mężczyznom z poważnie powiększoną prostatą. Laser thulowy to idealne narzędzie do waporyzacji i cięcia tkanek prostaty, a jednoczesna koagulacja naczyń krwionośnych sprawia, że krwawienie okołozabiegowe właściwie nie występuje. Dodatkowo, energia lasera thulowego penetruje tkanki na mniejszych głębokościach, co ogranicza ryzyko powikłań około i pooperacyjnych. W porównaniu do starszych metod leczenia, laser umożliwia znacznie szybszą regenerację po zabiegu oraz pozwala doszczętnie usunąć przerost. Dzięki temu zabiegi są bardzo skuteczne – jedynie mniej niż 2 procent mężczyzn, wymaga ponownego leczenia.

Wśród zalet zabiegu ThuFLEP , w porównaniu do innych metod leczenia łagodnego przerostu prostaty, wymienia się m. in.:

  • całkowite usuniecie gruczolaka stercza – b. niskie ryzyko reoperacji z powodu odrostu,
  • minimalne ryzyko krwawienia,
  • krótki czas cewnikowania pozabiegowego,
  • lepszy efekt urodynamiczny - przepływ moczu, komfort mikcji,
  • skrócony czas pobytu w szpitalu po zabiegu do 24 godzin,
  • krótszy czas rekonwalescencji.

Prowadzimy zabiegi laserowej chirurgii prostaty w Piasecznie od 2020 roku. W tym czasie wraz z zespołem przeprowadziłem ok 2 tys. takich operacji. To daje na tyle duże doświadczenie, iż władze Europejskiego Towarzystwa Urologicznego uznały, że możemy podzielić się nim z innymi specjalistami – mówi dr Zawadzki.

Do wykonania zabiegu niezbędne jest znieczulenie ogólne lub podpajęczynówkowe. Gdy pacjent jest znieczulony, urolog przez cewkę moczową wprowadza resektoskop laserowy. Resektoskop jest typem endoskopu, który umożliwia wprowadzenie włókna laserowego i precyzyjne cięcie tkanek przy jego pomocy. Instrument ten wyposażony jest również w kamerę, która pozwala lekarzowi otrzymać na monitorze wysokiej jakości obraz operowanego gruczołu. – I m.in. dzięki tej kamerze, mogliśmy zabieg transmitować i pokazać go kolegom z całego świata – mówi Marek Zawadzki.

Tematy

prostata

Podobne artykuły

Beztytulu

Męski temat: Rak prostaty

7 stycznia 2020
iStock-902946212

W sejmie o raku prostaty

27 listopada 2018
Najprościej mówiąc
15 listopada 2016
Zrzut ekranu 2024-06-21 o 10.00.20
28 czerwca 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także