Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Lek antyretrowirusowy może wpłynąć na rozwój płodu

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 23 lutego 2016 13:32

Lek antyretrowirusowy może wpłynąć na rozwój płodu - Obrazek nagłówka
Thinkstock/GettyImages
Badania, których wyniki opublikowano w najnowszym wydaniu czasopisma „AIDS”, sugerują, że dzieci kobiet zakażonych wirusem HIV, które w trakcie ciąży przyjmowały atazanawir, narażone są na zaburzenia rozwoju. Jakie?

Naukowcy przeanalizowali dane ok. 1000 dzieci, które urodziły nosicielki HIV. Żadne z dzieci nie zostało zarażone wirusem, ponieważ kobiety przyjmowały w czasie ciąży leki antyretrowirusowe. W prawie 200 przypadkach było to atazanawir, pozostałe ciężarne otrzymywały inne leki z tej grupy.

Rozwój dzieci oceniano po ukończeniu przez nie 1. roku życia za pomocą skali Bayley III. Umożliwia ona ocenę rozwój dzieci w wieku od 0-42 miesięcy.

Okazało się, że dzieci, których mamy przyjmowały atazanawir, uzyskiwały średnio o 3 punkty mniej w sferze językowej oraz o 5 punktów mniej w sferze rozwoju społeczno-emocjonalnego.  

- Nie są to duże różnice, prawdopodobnie bez większego znaczenia klinicznego, stanowią jednak kolejny z bardzo wielu biologicznych i środowiskowych czynników  ryzyka zaburzeń rozwoju, na jaki narażone są dzieci matek żyjących z wirusem HIV – komentuje dr Ellen C. Caniglia z Harvard T.J. Chan School of Public Health.

Naukowcy muszą teraz odpowiedzieć na dwa kolejne pytania: czy zaobserwowane odchylenia utrzymują się powyżej pierwszego roku życia oraz czy za problem rzeczywiście odpowiedzialny jest atazanawir jako taki, czy raczej jego interakcje z innymi farmaceutykami.

Źródło: Science World Report

Tematy

hiv / aids

Podobne artykuły

179478321
Europejski Tydzień Testowania

Zakażenie HIV nie wyświetla się na twarzy

19 listopada 2024
Anna Marzec-Bogusławska

Jedyny taki test… HIV

30 października 2023
Statuetka Pozytywnie Otwarci
27 września 2023

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także