Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Lek na co czwarty nowotwór?

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 20 października 2016 22:12

Lek na co czwarty nowotwór? - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images
Australijscy i francuscy naukowcy wykazali, że niedawno odkryty związek chemiczny o nazwie S63845 jest w stanie w nowy sposób uśmiercać komórki rakowe. Niesie to nadzieję na skuteczną terapię nowotworów układu krwiotwórczego, litych, a także raka płuc i piersi.

Opracowany przez firmę Servier związek S63845 oddziałuje na białko o nazwie MCL-1 z rodziny BCL-2, które ma kluczowe znaczenie dla utrzymania przy życiu określonych komórek nowotworowych.

Prof. Guillaume Lessene, kierujący zespołem badawczym z Walter and Eliza Hall Institute (z siedzibą w Melbourne, w Australii), stwierdził, że prowadzone prace dostarczyły pierwszych przedklinicznych dowodów na to, że hamowanie syntezy białka MCL-1 może być skuteczną metodą zwalczania wybranych typów nowotworów.

– Białko MCL-1 jest istotne dla przetrwania wielu nowotworów, gdyż pozwala komórkom rakowym unikać procesu zaprogramowanej śmierci, który normalnie prowadzi do usunięcia ich z organizmu – wyjaśnia prof. Lessene. – Szeroko zakrojone badania na różnych modelach nowotworów wykazały, że związek S63845 silnie oddziałuje na te komórki rakowe, których przeżycie zależy od MCL-1.

Zespół prof. Lessene’a ściśle współpracował z profesorem hematologii Andrew Wei i dr Donią Moujalled ze Szpitala Alfreda w Melbourne oraz badaczami z firmy Servier. Udało im się wykazać nie tylko skuteczność S63845 w zwalczaniu wybranych typów nowotworów, ale również to, że związek może być podawany w dawkach, które są dobrze tolerowane przez zdrowe komórki.

Badania nad dostarczyły S63845 dowodów na przydatność nowej klasy leków onkologicznych, tzw. mimetyków BH3. – Mimetyki BH3 hamują syntezę białek z rodziny BCL-2, które zapewniają przeżycie komórek – wyjaśnia prof.  Lessene. – Białko MCL-1 należy do tej rodziny, a zahamowanie jego syntezy wyzwala proces zaprogramowanej śmierci komórek. Badacze z Walter and Eliza Hall Institute już 28 lat temu odkryli rolę białek BCL-2 w przebiegu raka, zaś cztery lata temu opisali znaczenie białka MCL-1 dla przeżycia komórek nowotworów złośliwych.

Źródło: materiały prasowe

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także