Prokuratura, która zajęła się sprawą po otrzymaniu donosu, postawiła lekarce zarzuty umyślnego, trwałego okaleczania dziewczynek w wieku 6–12 lat. Prokurator nazwał wykonywane przez nią zabiegi „przerażającymi aktami brutalności wobec bezbronnych ofiar”. Dziewczynki miały być przywożone do gabinetu dr Nagarwali nawet spoza stanu Michigan. Musiały też obiecywać milczenie na temat procedury, której zostały poddane.
Dr Nagarwala nie przyznaje się do postawionych zarzutów. Na przesłuchanie stawiła się dobrowolnie, jednak po jego odbyciu została zatrzymana w areszcie. Grozi jej wieloletnie więzienie, do dożywocia włącznie.
Obrzezanie kobiet (klitoridektomia) polega na częściowym lub całkowitym usunięciu łechtaczki, niekiedy także warg sromowych mniejszych. W ekstremalnych przypadkach w ramach klitoridektomii dokonuje się częściowego zaszycia wejścia do przedsionka pochwy, pozostawiając jedynie niewielki otwór dla krwi menstruacyjnej i moczu.
W Stanach Zjednoczonych obrzezanie kobiet jest przestępstwem federalnym od 1996 roku. Pierwszą osobą, która z tego powodu trafiła do więzienia, był imigrant z Etiopii, który za pomocą zwykłych nożyczek okaleczył swoją 2-letnią córkę. W 2006 roku skazano go na 10 lat pozbawienia wolności.
Wg szacunków z 2012 roku, w USA obrzezaniu mogło zostać poddanych do 500 tys. dziewczynek. Na całym świecie liczba współcześnie żyjących kobiet okaleczonych w wyniku tej barbarzyńskiej praktyki może sięgać nawet 200 milionów, z czego połowa to mieszkanki Egiptu, Etiopii i Indonezji.
Źródło: BBC News