Zgodnie z wchodzącymi w życie 1 kwietnia 2016 r. przepisami, NHS będzie zmuszony płacić 1000 funtów rocznie (tzw. Immigration Skills Charge – ISC) za każdego wykwalifikowanego pracownika spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EEA) lub Szwajcarii, który uzyska zgodę na pobyt w oparciu o wizę Tier 2 (otrzymuje się ją mając konkretną ofertę pracy na stanowisku wymagającym wysokich kwalifikacji).
British Medical Association (BMA) oraz Royal College of Nursing (RCN), czyli dwie największe brytyjskie organizacje zrzeszające lekarzy i pielęgniarki, wystosowały list otwarty do minister spraw wewnętrznych Amber Rudd, w którym apelują o zwolnienie NHS z nowej opłaty za zatrudniania zagranicznych lekarzy, pielęgniarek i opiekunów osób chorych.
Autorzy apelu podkreślają, iż nie ma żadnych gwarancji, że środki odebrane i tak już ostro zaciskającej pasa służbie zdrowia, zasilą (jak deklaruje rząd) system kształcenia rodzimych kadr medycznych. Pewne jest natomiast, że odczuwalnie nadwyrężą budżety szpitali, które obecnie nie mają innego wyjścia, jak łatać braki kadrowe „importem” pracowników spoza Europy.
Oplata ISC ma być pobierana z góry. Przykładowo: jeśli szpital planuje zatrudnić zagranicznego lekarza na okres 5 lat, lokalny odział NHS będzie musiał wyłożyć 5000 funtów już na etapie składania wniosku do Home Office o wydanie „certyfikatu sponsora” przyszłego pracownika aplikującego o wizę Tier2.
Analitycy BMA i RCN obliczyli, że gdyby podobna opłata obowiązywała w latach 2014–2015, to NHS musiałby zapłacić 625 tys. funtów za same zagraniczne pielęgniarki. W latach 2015–2015 byłoby to już 2,1 mln funtów. Z kolei odprowadzenie opłaty ISC za lekarzy, którzy otrzymali wizę Tier2 w latach 2014–2015 kosztowałoby NHS 3,5 mln funtów.
Źródła: Pharma Times / BMA