Urazy głowy są częstsze u osób starszych niż u młodych i zwykle są rezultatem upadku. Poprzednio wiązano już stosowanie antydepresantów ze wzrostem ryzyka upadków i złamań szyjki kości udowej, jednak zależność między tymi lekami a urazami głowy nie była wcześniej przedmiotem badań.
Fińscy naukowcy oparli się na informacjach z narodowego rejestru MEDALZ, który zawiera dane medyczne wszystkich mieszkańcach tego kraju, u których w latach 2005-2011 zdiagnozowano chorobę Alzheimera. Do analizy włączono niemal 22 tys. osób z tym schorzeniem, którzy nie przyjmowali leków na depresję oraz 11 tys. pacjentów, którzy takie leki zażywali.
Największy wzrost ryzyka urazu głowy obserwowano w pierwszych 30 dniach przyjmowania leku przeciwdepresyjnego. Podwyższone zagrożenie utrzymywało się jednak znacznie dłużej – nawet przez dwa lata.
– Choć nasze badanie dotyczyło choroby Alzheimera, nie jest wykluczone, że stosowanie leków z tej grupy (a jest to u seniorów dość częste, np. jako bezpieczniejsza alternatywa dla benzodiazepin) może zwiększać ryzyko urazów głowy także u osób starszych bez obciążenia tak poważną diagnozą – stwierdza Heidi Taipale, główna autorka.
Źródło: Alzheimer’s Research & Therapy