Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Medycyna alternatywna 2,5-krotnie zwiększa ryzyko zgonu na raka

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 20 sierpnia 2017 15:03

Medycyna alternatywna 2,5-krotnie zwiększa ryzyko zgonu na raka - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images
Chorzy na nowotwory, którzy zamiast po standardowe leczenie sięgają po „metody alternatywne”, mają 2,5-krotnie mniejsze szanse na przeżycie pięciu lat od postawienia diagnozy – obliczyli naukowcy z Yale School of Medicine.

Autorzy analizy przyjrzeli się danym o pacjentach onkologicznych zgromadzonym w US National Cancer Database.

W bazie zidentyfikowano 281 chorych na nowotwory piersi, prostaty, płuca lub jelita grubego, którzy świadomie zrezygnowali z konwencjonalnych metod leczenia (chemioterapia, radioterapia, zabieg chirurgiczny) na rzecz medycyny alternatywnej. Baza nie zawierała informacji o tym, jaką konkretnie niekonwencjonalną metodę wybrał dany chory. Zdaniem autorów analizy do najpopularniejszych w USA w badanym okresie należały: zioła, homeopatia, specjalne diety oraz „kryształy energetyczne”.

Grupę kontrolną stanowiło 560 innych chorych na nowotwory (w podobnym przedziale wiekowym, z podobnymi diagnozami), którzy poddali się klasycznemu leczeniu.

Okazało się, że prawdopodobieństwo zgonu w ciągu pierwszych 5 lat od rozpoznania nowotworu było średnio 2,5 razy wyższe w grupie stosującej medycynę alternatywną.

Jeszcze większe różnice zaobserwowano w przypadku pewnych nowotworów. Przykładowo – u kobiet z rakiem piersi, które zrezygnowały z leczenia onkologicznego, ryzyko śmierci w ciągu 5 lat było niemal 6-krotnie większe w porównaniu do pań z grupy kontrolnej z tym samym rozpoznaniem.

Pięć lat od diagnozy przeżyło 79 proc. klasycznie leczonych pacjentów z rakiem jelita grubego oraz 33 proc. osób z tym nowotworem, które wybrały medycynę alternatywną.

Autorzy analizy zwracają też uwagę, że częściej po metody alternatywne sięgali chorzy bardziej zamożni. Tylko ich bowiem było na nie stać. Amerykańscy ubezpieczyciele, nie refundują, rzecz jasna, tego typu „terapii”, a zwykle nie należą one do tanich.

– Zioła czy diety może nie kojarzą się z wysokimi cenami, ale w rzeczywistości to multimiliardowy przemysł. Amerykańscy pacjenci wydają z własnej kieszeni znacznie więcej na tego typu metody niż na konwencjonalne leczenie – konkluduje dr Skyler Johnson, główny autor.

Źródła: Journal of the National Cancer Institute / New Scientist

Podobne artykuły

iStock-92241589
3 kwietnia 2023
iStock-1065782694

Homeopatia na cenzurowanym

22 listopada 2019
86498561
Przegląd prasy

Francja nie będzie refundować homeopatii

11 lipca 2019
iStock-617889922
15 października 2018

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także