Przełomowe odkrycia tegorocznych laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny wyjaśniły, w jaki sposób ciepło, zimno i dotyk mogą inicjować sygnały elektryczne w układzie nerwowym. Zidentyfikowane przez uczonych kanały jonowe odgrywają fundamentalną rolę w wielu procesach fizjologicznych i patofizjologicznych.
David Julius (ur. w 1955 r. w USA) wykorzystał kapsaicynę, substancję nadającą palący smak papryczkom chili, do zidentyfikowania reagującego na ciepło receptora TRPV1 w zakończeniach nerwowych skóry.
Z kolei Ardem Patapoutian (ur. 1967 w Bejrucie, pracujący w USA) wykorzystał zidentyfikowaną przez siebie linię komórek wrażliwych (reagujących elektrycznie) na nacisk mechaniczny, aby odkryć nową klasę receptorów (PIEZO), które reagują na bodźce mechaniczne w skórze i narządach wewnętrznych.
Obaj uczeni, niezależnie, opisali także receptor TRPM8 odpowiedzialny za odczuwanie zimna.
Późniejsze badania, wywodzące się z odkryć Davida Juliusa i Ardema Patapoutiana, skupiają się na wyjaśnieniu funkcji receptorów temperatury i dotyku w różnych procesach fizjologicznych. Ta wiedza jest wykorzystywana do opracowywania metod leczenia szeregu stanów chorobowych, w tym przewlekłego bólu.
Źródło: https://www.nobelprize.org