Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Migotanie przedsionków, warfaryna i demencja

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 16 listopada 2016 15:22

Migotanie przedsionków, warfaryna i demencja - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock / Getty Images
U pacjentów przyjmujących warfarynę z powodu migotania przedsionków ryzyko rozwoju demencji jest wyższe niż o osób, które przyjmują ten lek z powodu innych wskazań – donoszą amerykańscy naukowcy.

Migotanie przedsionków (AF) należy do najczęstszych zaburzeń rytmu serca. Wg danych the Atrial Fibrillation Association (AFA) przypadłość ta dotyczy nawet do 10 proc. osób powyżej 65. roku życia. AF samo w sobie zwykle nie stanowi zagrożenia dla życia chorego, ale jest bardzo istotnym czynnikiem ryzyka wystąpienia udaru mózgu (szacuje się, że rocznie na świecie udaru związanego z AF doznaje ok. 3 mln osób).

Naukowcy z Intermountain Medical Center Heart Institute w Salt Lake City porównali dane 6000 pacjentów regularnie przyjmujących leki przeciwzakrzepowe. Wcześniejsze badania sugerowały, że u pacjentów z migotaniem przedsionków ryzyko wystąpienia demencji (wszystkich jej typów) jest podwyższone. Zwiększanie ryzyko rozwoju otępienia przypisywano też warfarynie.

Autorzy badania zauważyli ciekawą zależność – ryzyko pojawienia się objawów demencji było od 2 do 3 razy wyższe u pacjentów, którzy przyjmowali warfarynę z powodu migotania przedsionków, niż u osób przyjmujących ten lek z innych wskazań.

- Pacjenci z migotaniem przedsionków są narażeni na większe ryzyko rozwoju wszelkich form demencji w porównaniu do osób bez tego zaburzenia. Warfaryna zmniejsza zagrożenie udarem mózgu, jednak kontrola właściwego stężenia tego leku we krwi nie jest łatwa, a jego nadmierne wahania sprzyjają procesom powstawania demencji, co jest widoczne także u osób bez AF – tłumaczy dr. Jared Bunch, główny autor.

Badanie miało charakter retrospektywnej analizy– nie ma więc w tym przypadku podstaw do stwierdzenia, że zaobserwowana zależność ma charakter przyczynowo-skutkowy – zastrzegają naukowcy. Sugerują, że wskazane byłoby przeprowadzenie wieloletniego, prospektywnego badania, które pomogłoby wyjaśnić zarówno sam mechanizm, w jakim warfaryna przyczynia się rozwoju demencji, jak i dlaczego jego wpływ jest bardziej widoczny u osób z migotaniem przedsionków.

Źródło: MNT

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także