Badanie zostało przeprowadzone przez dr Samanthę Millard z Centre for Human Brain Health we współpracy z naukowcami z Institute of Inflammation and Ageing. Wyniki opublikowano w British Journal of Anaesthesia.
W badaniu wzięło udział 16 pacjentów z rakiem płuc, których poddano torakotomii. Przed operacją wykonano pacjentom EEG. W ciągu 72 godzin po zabiegu uczestników poproszono o ocenę bólu w skali od jednego do dziesięciu.
Okazało się, że istnieje wyraźny związek między falami alfa a reakcją na ból. Osoby, u których częstotliwość fal alfa oscylowała poniżej 9 Hz, były znacznie bardziej podatne na silny ból pooperacyjny (fale alfa zwykle mieszczą się między 8 a 12 Hz).
Dzięki pomiarowi fal alfa przed operacją można było przewidzieć ze 100-proc. dokładnością, którzy pacjenci po operacji uplasują odczuwany ból w przedziale 7–10 pkt.
– Doświadczenie odczuwania bólu jest skomplikowane i subiektywne, ale jasne jest, że fale alfa są wiarygodnym wskaźnikiem tego, jak mocno dana osoba odczuje ból. Dla klinicystów to nowy, cenny biomarker, którego mogą użyć, aby z wyprzedzeniem zapobiegać bólowi, zamiast leczyć go dopiero po tym, jak już się utrwali i stanie się poważnym, potencjalnie przewlekłym problemem – mówi dr Ali Mazaheri Centre for Human Brain Health and School of Psychology przy Uniwersytecie w Birmingham.
W kolejnej fazie zespół ma nadzieję przetestować nową metodę na większej grupie pacjentów i kontynuować badanie powiązania między falami alfa a sposobem przetwarzania bólu przez mózg.
Źródła: BJA/PharmaTimes