Badacze przeanalizowali dane 473 osób w wieku od 20 do 87 lat, zgromadzone przez Cambridge Centre for Aging and Neuroscience.
Dane podzielono na podgrupy w zależności od masy ciała uczestników. Okazało się, że różnice w objętości substancji szarej pomiędzy otyłymi a szczupłymi są większe, niż się spodziewano. Przykładowo – u 50-letniej osoby otyłej ilość substancji szarej jest zbliżona do tej u 60-letniej osoby o prawidłowej masie ciała.
Co ciekawe, różnice pojawiały się dopiero w wieku średnim. Objętość substancji szarej u osób otyłych z młodszych grup wiekowych była taka sama, jak u ich szczupłych rówieśników.
– Z wiekiem nasze mózgi kurczą się, to jest naturalny proces. Nie wiemy wciąż jednak, dlaczego u otyłych zachodzi on szybciej. Możliwe jest także, to co uważamy za skutek jest w istocie przyczyną, czyli, że to pierwotne zmiany w mózgu powodują skłonność do otyłości, a nie odwrotnie – komentuje dr Lisa Ronan, główna autorka analizy.
Pocieszeniem dla otyłych Czytelników może być fakt, że pomimo szybszego ubywania substancji białej mózgu u osób dźwigających brzemię nadmiarowych kilogramów, naukowcy nie stwierdzili żadnych różnic w wynikach testów inteligencji i zdolności poznawczych pomiędzy badanymi grupami.
Źródła: Neurobiology of Aging / Science World Report