– Projekt utworzenia CWBK posiada wysoką wartość naukową i innowacyjną, co wynika z synergii działalności dydaktycznej, naukowej i klinicznej – mówi Dorota Szubstarska, dyrektor ds. Projektów Naukowo-Dydaktycznych WUM.
Jak podkreśla Dorota Szubstarska, posiadanie rozbudowanej struktury zapewnia dostęp do szerokiej bazy pacjentów, co pozwala na efektywną rekrutację do badań klinicznych i naukowych na skalę europejską.
– Blisko 175 tys. hospitalizacji i 700 tys. udzielonych porad rocznie w placówkach Konsorcjum WUM-UCK WUM stwarza potencjał do przeprowadzenia licznych i zróżnicowanych projektów badawczych – zaznacza.
Dorota Szubstarska zwraca również uwagę na innowacyjność projektu, która polega na wprowadzeniu nowoczesnego modelu organizacyjnego usprawniającego zarządzanie badaniami klinicznymi oraz na zintegrowaniu ich wyników z systemem ochrony zdrowia.
– Projekt zakłada opracowanie modelu uwzględniającego holistyczne podejście do terapii, zarządzania ścieżkami pacjentów, leków, materiału biologicznego, wykorzystując Lean Management i Lean Helathcare. Wpisuje się również w potrzeby systemu ochrony zdrowia, wspierając wprowadzenie innowacyjnych terapii i leków oraz zapewniając pacjentom dostęp do nowoczesnych metod leczenia – mówi.
Projekt przewiduje również generowanie oszczędności operacyjnych, minimalizację kosztów związanych z usługami zewnętrznymi oraz zapewnienie długoterminowych przychodów, dzięki komercjalizacji wyników badań. CWBK WUM-UCKWUM jest projektem, w którym ważne miejsce zajmuje innowacyjność. Świadczyć mogą o tym między innymi propozycje połączenia różnych systemów informatycznych w jedną całość, co pozwoli na efektywniejsze zarządzanie danymi i procesami. Jednym z kluczowych efektów będzie możliwość wykorzystania sztucznej inteligencji do analizy dużych zbiorów danych, identyfikacji nowych biomarkerów i opracowania bardziej spersonalizowanych terapii dla pacjentów.
Zakończenie projektu planowane jest do 31.03.2026 roku. Za przygotowanie wniosku odpowiedzialny był Akademicki Ośrodek Wsparcia Badań Klinicznych - dr Anna Chróścicka i zespół, ze wsparciem Doroty Szubstarskiej – w której strukturach organizacyjnych funkcjonuje AOWBK.
oprac. na podst.: WUM