Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Na WUM powstanie Centrum Wsparcia Badań Klinicznych

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 3 stycznia 2025 10:12

Na WUM powstanie Centrum Wsparcia Badań Klinicznych - Obrazek nagłówka
Niemal 29,5 mln zł wsparcia otrzyma Warszawski Uniwersytet Medyczny na stworzenie Centrum Wsparcia Badań Klinicznych. Choć WUM zajął drugie miejsce na liście rankingowej konkursu przeprowadzonego przez Agencję Badań Medycznych (1. miejsce – Uniwersytet Jagielloński), to kwota wsparcia dla tej uczelni jest najwyższą z przyznanych.

– Projekt utworzenia CWBK posiada wysoką wartość naukową i innowacyjną, co wynika z synergii działalności dydaktycznej, naukowej i klinicznej – mówi Dorota Szubstarska, dyrektor ds. Projektów Naukowo-Dydaktycznych WUM.

Jak podkreśla Dorota Szubstarska, posiadanie rozbudowanej struktury zapewnia dostęp do szerokiej bazy pacjentów, co pozwala na efektywną rekrutację do badań klinicznych i naukowych na skalę europejską.

– Blisko 175 tys. hospitalizacji i 700 tys. udzielonych porad rocznie w placówkach Konsorcjum WUM-UCK WUM stwarza potencjał do przeprowadzenia licznych i zróżnicowanych projektów badawczych – zaznacza.

Dorota Szubstarska zwraca również uwagę na innowacyjność projektu, która polega na wprowadzeniu nowoczesnego modelu organizacyjnego usprawniającego zarządzanie badaniami klinicznymi oraz na zintegrowaniu ich wyników z systemem ochrony zdrowia.

– Projekt zakłada opracowanie modelu uwzględniającego holistyczne podejście do terapii, zarządzania ścieżkami pacjentów, leków, materiału biologicznego, wykorzystując Lean Management i Lean Helathcare. Wpisuje się również w potrzeby systemu ochrony zdrowia, wspierając wprowadzenie innowacyjnych terapii i leków oraz zapewniając pacjentom dostęp do nowoczesnych metod leczenia – mówi.

Projekt przewiduje również generowanie oszczędności operacyjnych, minimalizację kosztów związanych z usługami zewnętrznymi oraz zapewnienie długoterminowych przychodów, dzięki komercjalizacji wyników badań. CWBK WUM-UCKWUM jest projektem, w którym ważne miejsce zajmuje innowacyjność. Świadczyć mogą o tym między innymi propozycje połączenia różnych systemów informatycznych w jedną całość, co pozwoli na efektywniejsze zarządzanie danymi i procesami. Jednym z kluczowych efektów będzie możliwość wykorzystania sztucznej inteligencji do analizy dużych zbiorów danych, identyfikacji nowych biomarkerów i opracowania bardziej spersonalizowanych terapii dla pacjentów.

Zakończenie projektu planowane jest do 31.03.2026 roku. Za przygotowanie wniosku odpowiedzialny był Akademicki Ośrodek Wsparcia Badań Klinicznych - dr Anna Chróścicka i zespół, ze wsparciem Doroty Szubstarskiej – w której strukturach organizacyjnych funkcjonuje AOWBK.

Lista rankingowa konkursu

oprac. na podst.: WUM

Podobne artykuły

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także