Ryzyko raka jelita grubego rośnie wraz z obwodem w pasie, szczególnie u osób z zespołem Lyncha, które są genetycznie predysponowane do zachorowania na ten nowotwór – wykazali naukowcy z Newcastle University.
Pacjenci z zespołem Lyncha mają uszkodzony jeden z genów istotnych dla procesu naprawy DNA. W tej grupie chorych, jak wynika z badań brytyjskich naukowców, ryzyko zachorowania na raka jelita grubego rośnie o 3,6 proc. dla każdego wzrostu indeksu masy ciała o 1 kg/m².
Wzrost zagrożenia rakiem jelita grubego u mężczyzn z zespołem Lyncha okazuje się też wyraźnie skorelowany z obwodem w pasie. Każde dodatkowe 10 cm w talii to większe aż o 60 proc. ryzyko zachorowania na ten nowotwór w ciągu 10 lat.
Zdaniem uczonych rozwój nowotworu pobudzany jest przez wytwarzane w tkance tłuszczowej (zwłaszcza zlokalizowanej w jamie brzusznej) substancje o działaniu prozapalnym. Wydają się to potwierdzać wcześniejsze prace tego samego zespołu naukowców, w których wykazano, że przyjmowanie kwasu acetylosalicylowego zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jelita grubego u osób otyłych.
Źródło: EurekAlert