Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Najpopularniejszy lek na depresję nie działa? Niezupełnie…

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 23 września 2019 15:20

Najpopularniejszy lek na depresję nie działa? Niezupełnie…  - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Wprowadzona na rynek w 1991 roku sertralina jest dziś jednym z najczęściej przepisywanych antydepresantów. W 2016 r. substancja ta była najczęściej przepisywanym lekiem psychiatrycznym w USA (37 mln recept). Ostatnio naukowcy postanowili zweryfikować jej skuteczność w realiach brytyjskich.

Sertralina stosowana jest m.in. w terapii dużych zaburzeń depresyjnych, zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych, zespołu lęku napadowego, zespołu lęku pourazowego i zespołu lęku społecznego.

Większość wcześniejszych badań klinicznych nad skutecznością sertraliny obejmowała przede wszystkim pacjentów z ciężką depresją, rekrutowanych z ośrodków specjalistycznych. Tymczasem lek ten jest obecnie bardzo często stosowany w opiece podstawowej u pacjentów o bardzo różnym nasileniu symptomów depresji.

Brytyjscy naukowcy z University College London, University of Bristol, University of Liverpool, King's College London oraz University of York postanowili sprawdzić, jak wygląda skuteczność tego popularnego selektywnego inhibitora zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI) w populacji 655 pacjentów w wieku od 18 do 74 lat z objawami depresji (o różnym nasileniu) leczonych w ramach podstawowej opieki zdrowotnej w 179 przychodniach GP w czterech miastach w UK. W grupie kontrolnej badania PANDA podawano placebo.

Warto przeczytać

Nie ma zadowalających wyników leczenia depresji
Wiceprezes NIK Wojciech Kutyła

Nie ma zadowalających wyników leczenia depresji

Do oceny nasilenia objawów depresji wykorzystano kilka narzędzi diagnostycznych, w tym najczęściej stosowany w tym celu przez brytyjskich GP test PHQ-9 (Patient Health Questionnaire-9). Jest to łatwe do zastosowania i wiarygodne (czułość – 88%, swoistość – 88%; wg Kroenke K. et al.) narzędzie oceny nasilenia depresji.

Test składa się z 9 pytań zasadniczych i jednego pytania dodatkowego. Pytania zasadnicze dotyczą objawów depresji zawartych w kryteriach diagnostycznych DSM-IV. Pacjent zaznacza odpowiedzi na skali od 0 do 3, w zależności od częstości występowania danego objawu w przeciągu ostatnich dwóch tygodni. Uzyskany wynik interpretuje się najczęściej następująco:

  • < 5 pkt. – brak depresji,
  • 5–9 pkt. – łagodna depresja,
  • 10–14 pkt. – umiarkowana depresja,
  • 15–19 umiarkowanie ciężka depresja,
  • >19 pkt. – ciężka depresja.

Średnia punktacja PHQ-9 uzyskana przez uczestników badania PANDA w momencie jego rozpoczęcia wyniosła 12,0, przy czym 62% badanych otrzymało więcej niż 10 punktów (pułap traktowany jako punkt odcięcia).

Po 6 tygodniach podawania leku (lub placebo) ponownie wykonano test PHQ-9. Średnia uzyskanych punktów obniżyła się do 7,98 w grupie sertraliny i do 8,76 w grupie placebo. To zbyt mała różnica, aby stwierdzić, że lek zadziałał.

Po 12 tygodniach badania dała się już zauważyć niewielka przewaga skuteczności sertraliny nad placebo: średnie wyniki PHQ-9: 6,90 vs. 8,02.

Wnioski? Sertralina nie powoduje zmniejszenia nasilenia objawów depresji w ciągu 6 tygodni stosowania (na to potrzeba było co najmniej 12 tygodni). Zaobserwowano jednak istotną poprawę w zakresie zaburzeń lękowych, jakości życia i samooceny zdrowia psychicznego.

Autorzy podkreślają, że wyniki badania PANDA są argumentem za stosowaniem leków przeciwdepresyjnych z grupy SSRI w szerszej populacji niż wcześniej sądzono, w tym u osób z objawami o nasileniu łagodnym i umiarkowanym, które nie spełniają formalnych kryteriów diagnostycznych depresji lub uogólnionych zaburzeń lękowych.

Źródło: https://www.thelancet.com/journals/lanpsy/article/PIIS2215-0366(19)30366-9/fulltext

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także