Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Nawet małe dawki atropiny hamują rozwój krótkowzroczności

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 25 listopada 2015 11:27

Nawet małe dawki atropiny hamują rozwój krótkowzroczności - Obrazek nagłówka
Thinkstock/GettyImages
Podawanie dzieciom kropli do oczu zawierających atropinę w niskim stężeniu (0,01 proc.) może spowolnić rozwój krótkowzroczności nawet o 50 proc. – dowodzą naukowcy z Singapore National Eye Centre.
ThinkstockPhotos ThinkstockPhotos

Podawanie dzieciom kropli do oczu zawierających atropinę w niskim stężeniu (0,01 proc.) może spowolnić rozwój krótkowzroczności nawet o 50 proc. – dowodzą naukowcy z Singapore National Eye Centre.

O tym, że atropina może przeciwdziałać krótkowzroczności wiadomo od początku lat 90. ubiegłego wieku. Podawanie tej substancji wiąże się jednak z wieloma działaniami ubocznymi – silne rozszerzenie źrenicy i porażenie akomodacji wywołują nadwrażliwość na światło i w znacznym stopniu upośledzają widzenie obiektów bliskich.

Naukowcy z Singapuru postanowili sprawdzić, czy stosowanie bardzo małych dawek atropiny (nie powodujących istotnych działań niepożądanych) będzie wykazywało hamujący wpływ na proces pogłębiania się krótkowzroczności

W trwającym pięć lat badaniu wzięło udział 400 dzieci w wieku 6–12 lat. Podawano im krople z atropiną w stężeniach 0,5 proc., 0,1 proc. lub 0,01 proc. Okazało się, że najefektywniej spowalniała postęp krótkowzroczności najniższa dawka atropiny, a przy tym była ona najbezpieczniejsza – częstość i nasilenie działań niepożądanych było najmniejsze.

Krótkowzroczność, najczęściej występująca wada wzroku na świecie, jest szczególnie poważnym problemem na Dalekim Wschodzie, dotyka tam bowiem aż 80–90 proc. młodych ludzi.

Naukowcy zaplanowali już kolejne badania nad zastosowaniem atropiny do przeciwdziałania krótkowzroczności. Tym razem już tylko w najniższym stężeniu (0,01 proc.). Obejmą one kilka tysięcy dzieci w Japonii, Singapurze i w Wielkiej Brytanii.

Źródła: MedPageToday / Daily Mail

Podobne artykuły

2500x1100

Świadomy pacjent

22 listopada 2024
kiszonki
#WyszłoNaZdrowie

Kiszonki: zdrowie i długowieczność

22 listopada 2024
Grant_V_edycja
22 listopada 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także