Badania kliniczne wskazują na wysoką skuteczność mechanicznych metod rekanalizacji naczyń tętniczych u pacjentów z udarem mózgu. Zastosowanie tych metod przekłada się na zarówno na niższą śmiertelność w wyniku udaru, jak również na większą sprawność i jakość życia pacjentów w dłuższej perspektywie czasowej. Jest jednak jeden warunek – leczenie mechaniczne musi być przeprowadzone szybko, w ciągu pierwszych sześciu godzin od wystąpienia objawów udaru.
– Rozszerzenie dostępności nowoczesnych metod mechanicznej trombektomii stawia nas w światowej czołówce leczenia udarów. To kolejny przykład wdrażania przez NHS innowacyjnych metod leczenia, które znacząco poprawiają rokowania pacjentów. Zbyt rzadko w debacie publicznej na temat narodowej służby zdrowia mówi się o takich jak ta decyzjach NHS – komentuje Simon Stevens, szef NHS England.
Obecnie NHS England wydaje na leczenie udarów mózgu około 3 mld funtów rocznie. Koszty pośrednie to – co najmniej – kolejne 4 mld funtów.
– Trombektomia mechaniczna to prawdziwy przełom w leczeniu udarów. Decyzja NHS oznacza dla tysięcy ciężko chorych pacjentów szansę na powrót do zdrowia, do samodzielnego życia, a nawet do aktywności zawodowej. Dla systemu z kolei to szansa na znaczne obniżenie ogromnych kosztów związanych m.in. z opieką nad niepełnosprawnymi – mówi Juliet Bouverie z zarządu Stroke Association.
Zabiegi mechanicznego udrażniania tętnic u chorych z udarem mózgu NHS finansować będzie w 24 ośrodkach w Anglii. Osiągnięcie poziomu 8000 pacjentów rocznie zajmie trochę czasu, wymagać będzie bowiem zwiększenia obecnej liczby specjalistów, którzy są w stanie przeprowadzić tę skomplikowaną i wymagającą procedurę. Szacuje się, że w pierwszym roku z mechanicznej trombektomii skorzysta około 1000 angielskich chorych.
Źródło: PharmaTimes