Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Niebezpieczna witamina D w końcu wycofana ze sprzedaży

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 4 stycznia 2017 13:06

Niebezpieczna witamina D w końcu wycofana ze sprzedaży - Obrazek nagłówka
Thinkstock/GettyImages
Francuska agencja zajmująca się bezpieczeństwem leków i produktów medycznych wydała decyzję o wycofaniu z rynku jednego z preparatów witaminy D dla dzieci. Sprawa ma związek z niedawną śmiercią noworodka.

Pod koniec grudnia rodzice 10-dniowego noworodka podali mu dawkę Uvesterolu D, szeroko stosowanego we Francji preparatu uzupełniającego niedobory witaminy D u noworodków i niemowląt. Dziecko zakrztusiło się i dwie godziny później zmarło.

Zdaniem Agence Nationale de Sécurité du Médicament et des Produits de Santé (ANSM) to zlecany przez producenta sposób podawania leku – za pomocą dołączonej do opakowania pipety – zwiększał ryzyko zakrztuszenia.

Jak podkreśliła minister zdrowia Marisol Touraine, podawanie dzieciom witaminy D nie jest niebezpieczne i jest wskazane. Zagrożenie stanowił nie sam lek, ale sposób jego podawania. Preparaty podawane w inny sposób są całkowicie bezpieczne – wyjaśniała szefowa francuskiego resortu zdrowia.

Urzędnicy ANSM zaznaczają, że kroki zmierzające do zmniejszenia ryzyka związanego z podawaniem obecnego na rynku od 1990 r. Uvesterolu D agencja podjęła już w 2006 r. Producent zmienił wtedy typ dołączonej pipety, na taki, z którego oleista ciecz wypływa wolniej. Do grudnia 2016 r. nie zanotowano podobnych przypadków zakrztuszenia zakończonych zgonem  dziecka.

Z informacji podanych przez dziennik Le Monde wynika, że obawy związane z podawaniem Uvesterol D były podnoszone od dłuższego czasu, a w ostatnich latach, choć nie było zgonów, zgłaszano kilka przypadków zakrztuszenia wymagających hospitalizacji. Le Monde zwraca też uwagę, że od innych preparatów witaminy D dla dzieci Uvesterol D różni się nie tylko pipetą, ale także konsystencją.

W 2014 czasopismo medyczne Prescire nawoływało do wycofania z rynku Uvesterolu D, podkreślając, że w tej sprawie widać wyraźną opieszałość zarówno ANSM jak i producenta.

Źródło: BBC News

Tematy

francja

Podobne artykuły

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także

Ministerstwo Zdrowia Miodowa
8 października 2024
IMG_3110
4 lipca 2024
iStock-1295693748
11 marca 2024
BMM22-004
19 lutego 2024
a-headjpg

Napędzani przez innowacje

5 stycznia 2024
iStock-1212386005

Czekolada przeciwko … osteoporozie

31 października 2023
Filia Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Bielsku-Białej
4 października 2023