Zgodnie z wytycznymi National Sleep Foundation (NSF) niemowlęta pomiędzy 4 a 11 miesiącem życia powinny spać 12-15 godzin, dzieci w wieku 1-2 lat 11-14 godzin snu, przedszkolaki (3-5 lat) 10-13 godzin, dzieci w wieku szkolnym (6-13 lat) od 9 do 11 godzin. Nastolatkom (14-17 lat) zaleca się zaś spanie przez 8-10 godzin na dobę.
Naukowcy z University of Warwick dokonali przeglądu wyników 42 badań populacyjnych z udziałem niemowląt oraz dzieci do 18. roku życia (łącznie - 75 499 osób).
Uczestnicy zostali podzieleni na dwie kategorie – spełniających wytyczne NSF oraz śpiących krócej, niż one zakładają. Długość snu badanych oceniano za pomocą różnych metod - od ankiet po nowoczesne technologie (takie jak aplikacje mobilne sprzężone ze smart-watchami).
Średni okres obserwacji wyniósł 3 lata. Rejestrowano w tym czasie dane o ich masie ciała i BMI uczestników. Okazało się, że we wszystkich grupach wiekowych osoby śpiące krócej szybciej przybierały na wadze i były o 58 proc. bardziej narażone na nadwagę lub otyłość.
Autorzy artykułu podkreślają, że chociaż w walce z epidemią otyłości niezwykle ważne jest zdrowe odżywianie i ćwiczenia fizyczne, równie istotne wydaje się zapewnienie wystarczającej ilości snu.
- Nadwaga może prowadzić do chorób sercowo-naczyniowych i cukrzycy typu 2, która coraz częściej dotyczy dzieci. Wyniki naszego badania wskazują, że sen może być istotnym i potencjalnie modyfikowalnym czynnikiem ryzyka pojawienia się otyłości – podkreśla dr Michelle Miller, jedna z autorek.
Artykuł Sleep duration and incidence if obesity in infants, children and adolescents: a systematic review and meta-analysis of prospective studies został opublikowany w czasopiśmie "Sleep" - https://doi.org/10.1093/sleep/zsy018