Przedwczesna menopauza dotyczy ok. 10 proc. kobiet i wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia chorób układu krążenia, osteoporozy i zaburzeń funkcji poznawczych.
Amerykańscy badacze przeanalizowali gromadzone przez 22 lata dane 79 tys. kobiet. Za wyznacznik niedowagi przyjęto BMI poniżej 18,5, zaś za normalną masę ciała zakres 18,5–22,4.
Okazało się, że u pań, które miały niedowagę w wieku 35 lat, przedwczesna menopauza występowała o 59 proc. częściej niż u kobiet o normalnej masie ciała. Z kolei zbyt niska waga w 18. roku życia przekładała się na wzrost ryzyka menopauzy przed 45. rokiem życia aż o 50 procent.
Uśrednione ryzyko przedwczesnej menopauzy dla wszystkich kobiet z niedowagą (w dowolnym wieku) wyniosło 30 procent.
– Zagrożenia związane z nadwagą są dość dobrze znane. Znacznie rzadziej mówi się o niekorzystnych konsekwencjach zdrowotnych niedowagi. Tymczasem zbyt niska masa ciała – szczególnie w młodym wieku – może spowodować zaburzenia hormonalne, których groźne skutki mogą się pojawić po wielu latach – tłumaczy Kathy Abernathy z British Menopause Society. – Wyniki badania naukowców z University of Massachusetts wskazują na potrzebę utrzymania przez kobiety w każdym wieku prawidłowej masy ciała.
Źródła: New Scientist / Human Reproduction