Badanie przeprowadzili naukowcy z University of Exeter na grupie 2177 lekarzy pierwszego kontaktu pracujących w południowo-zachodnim regionie Anglii.
Co piąty z ankietowanych (20,3 proc.) stwierdził, że najprawdopodobniej zrezygnuje z bezpośredniej pracy z pacjentami w ciągu najbliższych 2 lat. Rozstanie z obowiązkami GP w ciągu 5 lat zadeklarowało zaś 36,8 procent lekarzy.
Ograniczenie liczby godzin pracy rozważa 56,7 badanych lekarzy, a 36,3 procent chciałoby dłuższej przerwy w swojej obecnej zawodowej działalności.
Łącznie aż 70 proc. ankietowanych lekarzy stwierdziło, że prawdopodobnie będą starali się poszukać sobie innych możliwości kariery zawodowej.
Ankieta zawierała też pytanie o obecny poziom morale badanego. Jako niski lub bardzo niski oceniło go 54,4 GP, a jako wysoki lub bardzo wysoki – 14,2 procent.
– Pomimo pomyślnych starań o zatrudnienie większej liczby GP, pomimo wprowadzenia wielu ułatwień dla lekarzy, którzy po przerwie w karierze chcieliby powrócić do zawodu, wciąż nam ubywa – i to w bardzo niepokojącym tempie – dobrze wykształconych, doświadczonych lekarzy rodzinnych – powiedziała prof. Helen Stokes-Lampard, przewodnicząca Royal College of GPs. Niestety, brytyjskim absolwentom medycyny praca na „pierwszej linii frontu” nie jawi się jako szczyt zawodowych marzeń. W zabawny sposób zobrazowali to autorzy poniższego wideo:
Źródła: PharmaTimes / BMJ Open