Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

NOAC w leczeniu zakrzepicy żył mózgu

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 26 września 2019 12:47

NOAC w leczeniu zakrzepicy żył mózgu - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Na łamach JAMA Neurology opublikowano wyniki badania RE-SPECT CVT, w którym oceniano stosowanie eteksylanu dabigatranu u chorych na zakrzepicę zatok żylnych opony twardej i żył mózgu (CVT). To pierwsze badanie dotyczące stosowania doustnego leku przeciwzakrzepowego niebędącego antagonistą witaminy K (NOAC) w tej populacji chorych.

Badnie RE-SPECT CVT to pierwsze eksploracyjne, prospektywne, randomizowane, kontrolowane badania, w którym oceniano stosowanie NOAC u chorych z zakrzepami w żyłach lub zatokach żylnych mózgu (CVT). Porównywano skuteczność i bezpieczeństwo stosowania eteksylanu dabigatranu oraz warfaryny w skorygowanej dawce.

– Zakrzepica żył mózgu dotyka głównie osoby młode oraz kobiety. Choroba ta może prowadzić do niepełnosprawności i zgonu. U chorych, którzy przeżyli ostrą fazę CVT, zakrzepica żył mózgu może nawracać. Aby temu zapobiegać, w codziennej praktyce klinicznej na ogół stosuje się leki z grupy antagonistów witaminy K (VKA), takie jak warfaryna. Stosowanie VKA wiąże się z pewnymi ograniczeniami związanymi z bezpieczeństwem, dawkowaniem, odwracalnością działania i preferencjami pacjenta – tłumaczy prof. José M. Ferro, dyrektor Oddziału Neuronauki i Zdrowia Psychicznego Szpitala Santa Maria w Lizbonie oraz przewodniczący komitetu sterującego badania RE-SPECT CVT.

Badanie było prowadzone metodą otwartej próby z udziałem 120 pacjentów z dziewięciu krajów. Chorych w wieku ≥ 18 lat z potwierdzonym rozpoznaniem CVT (z krwotocznym udarem mózgu lub bez) losowo przypisano do grupy przyjmującej warfarynę lub poddawanej terapii eteksylanem dabigatranu.

Wyniki dostarczają nowych informacji na temat roli leczenia przeciwzakrzepowego u chorych na CVT o nasileniu łagodnym do umiarkowanego. W badaniu nie odnotowano nawrotów żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej (ŻChZZ) w żadnej grupie. Ponadto stwierdzono niski odsetek krwawień — poważne krwawienie wystąpiło u dwóch chorych w grupie przyjmującej warfarynę (3,3%) i jednego chorego (1,7%) w grupie przyjmującej dabigatran. W żadnej grupie nie odnotowano zgonu.

– To największe do tej pory badanie z udziałem chorych na CVT. Wyniki pokazały, że ryzyko nawrotów ŻChZZ u chorych na CVT o nasileniu łagodnym do umiarkowanego poddawanych leczeniu przeciwzakrzepowemu z użyciem dabigatranu przez sześć miesięcy jest niskie i wiąże się z występowaniem niewielu poważnych lub klinicznie istotnych krwawień – informuje prof. Ferro.

Źródło: mat. pras.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także

462556699_874206644816035_8729982307395030995_n
31 października 2024
IMG_3110
4 lipca 2024
a-headjpg

Napędzani przez innowacje

5 stycznia 2024
iStock-1159330487
23 października 2023