Autofagia, zwana też autofagocytozą polega na trawieniu przez komórkę obumarłych lub uszkodzonych elementów własnej struktury. Proces ten występuje u wszystkich organizmów eukariotycznych – w komórkach zarówno zdrowych, jak i nieprawidłowych.
Autofagia przybiera na sile w okresie niedoboru substancji odżywczych – komórka, koncentrując się wtedy na procesach kluczowych dla przeżycia, pozyskuje energię trawiąc własne, mniej potrzebne elementy.
Z medycznego punktu widzenia niezwykle ważne jest także to, co dzieje się, gdy proces autofagocytozy – z jakichś powodów – przestaje działać sprawnie. Wiele badań sugeruje, że może to być przyczyną rozwoju wielu poważnych schorzeń, takich jak nowotwory, cukrzyca czy choroba Alzheimera.
Prof. Yoshinori Ohsumi urodził się w 1945 r. w Fukuoka. Jest biologiem. Obecnie pracuje w Tokyo Institute of Technology. Serię najważniejszych eksperymentów, które doprowadziły do wyjaśnienia, jak działa autofagocytoza, Ohsumi przeprowadził na początku lat 90. XX wieku na komórkach drożdży. Uczony zidentyfikował geny odpowiedzialne za regulację tego procesu, następnie szczegółowo opisał cały mechanizm i w końcu wykazał, że bardzo podobny działa także w komórkach innych gatunków, w tym u ludzi.
„Odkrycia Yoshinori Ohsumi'ego doprowadziły do powstania nowego paradygmatu w sposobie rozumienia tego, jak komórki poddają recyklingowi swoją zawartość” – czytamy w uzasadnieniu decyzji Komitetu Noblowskiego.
Prof. Ohsumi jest 23. Japończykiem, który otrzymał Nagrodę Nobla. Uczony odbierze czek na 8 mln koron szwedzkich (tj. około 933 tys. dolarów).
Źródło: nobelprize.org / TVN24