Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Nobel za zegar biologiczny

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 2 października 2017 13:37

Nobel za zegar biologiczny - Obrazek nagłówka
Tegoroczną Nagrodą Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny podzielą się: Jeffrey C. Hall, Michael Rosbash i Michael W. Young. Wszyscy trzej mieli udział w odkryciu mechanizmów sterujących rytmem dobowym organizmów żywych.

Większość zamieszkujących Ziemię organizmów żywych, w taki czy inny sposób dostosowuje funkcjonowanie swojego organizmu do tempa obrotu planety wokół swojej osi, czyli do pór dnia i nocy. Wiadomo o tym od bardzo dawna, jednak  poznanie mechanizmów, które za tym stoją, stało się możliwe dopiero za sprawą Jeffrey'a C. Halla, Michaela Rosbasha i Michaela W. Younga.

Tegoroczni Nobliści przeprowadzili swoje najważniejsze badania na muszkach owocowych. Pasmo sukcesów otworzyło w 1984 r. wyizolowanie w DNA tych – ulubionych przez genetyków – owadów genu Period (PER), kodującego białko PER.

Białko to które gromadzi się wewnątrz komórek w nocy, a w ciągu dnia – ulega procesom degradacji. Następnie uczeni opisywali kolejne białka – takie jak TIM – zaangażowane w precyzyjny mechanizm sprzężenia zwrotnego, będący dla zegara biologicznego tym, czym wahadło dla mechanicznego.

To właśnie dzięki sprzężeniu zwrotnemu opartemu na równowadze białek PER i TIM wewnętrzny zegar żywych organizmów nie przestaje działać przy braku dostępu do naturalnego, zmieniającego się zgodnie z porami doby oświetlenia.

Wyjaśnia to np., dlaczego umieszczona w całkowitej ciemności mimoza nadal rozkłada liście w dzień, a zamyka je nocą.

 

Aktywność naszego zegara biologicznego przekłada się na zachowanie, stężenie hormonów we krwi, temperaturę ciała, szybkość metabolizmu i – oczywiście – na to, kiedy budzimy się i zasypiamy.

Na co dzień nie odczuwamy, jak ważną rolę pełni i jak silny wpływ wywiera na nasz organizm. Daje się to odczuć w sytuacjach, gdy jego „wskazania” przestają się zgadzać z bodźcami płynącymi z zewnątrz. Klasycznym przykładem jest tu tzw. jet lag, czyli zespół nagłej zmiany strefy czasowej, pojawiający się po długodystansowym locie na wschód lub na zachód. Do jego objawów należą: zaburzenia snu, niemożność skupienia uwagi, krańcowe zmęczenie, ból głowy, brak apetytu i dolegliwości żołądkowo-jelitowe, dezorientacja,

Jednak nawet niewielkie, ale przewlekłe „rozregulowanie” zegara biologicznego (np. u osób często pracujących w nocy – lekarze, pielęgniarki) może podwyższać ryzyko rozwoju wielu poważnych schorzeń.

Hall, Rosbash i Young otrzymają do podziału 9 mln koron szwedzkich, czyli ponad 900 tys. euro.

Źródło: nobelprize.org

Podobne artykuły

The-official-website-of-the-Nobel-Prize---NobelPri
Transmisja

Nagroda Nobla za odkrycie wirusa HCV

5 października 2020
ThinkstockPhotos-656795258
„Smak Zdrowia”

Żyć w zgodzie z zegarem biologicznym

3 czerwca 2018
iStock-1711413576
22 grudnia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także