Siedem na dziesięciu chorujących na gorączkę denga to mieszkańcy Azji. W 2013 r. tylko na Filipinach zgłoszono 200 tys. przypadków tej choroby.
W marcu br. w czasopiśmie „The New England Journal of Medicine” opublikowano wyniki nowej analizy, zgodnie z którą na Filipinach stwierdzono najwyższą zachorowalność na gorączkę denga (potwierdzone przypadki) spośród 10 krajów endemicznych objętych badaniami klinicznymi nad skuteczności nowej czterowalentnej szczepionki (Dengvaxia). Analiza ta pokazała również, że na Filipinach nawet 15 proc. przypadków chorób przebiegających z gorączką u dzieci w wieku 9 lat i starszych jest spowodowanych wirusem gorączki denga.
Uruchomiony kilka dni temu publiczny program szczepień rozpocznie się zaszczepieniem w tym roku miliona uczniów z 6 tys. szkół publicznych w trzech regionach Filipin, w których gorączka denga występuje endemicznie w dużym nasileniu. Szczegóły dotyczące planu zaszczepienia miliona uczniów szkół publicznych przekazano przedstawicielom prasy krajowej i międzynarodowej podczas uroczystej inauguracji, którą zorganizował filipiński Departament Zdrowia.
Szczepionka Dengvaxia firmy Sanofi Pasteur jest pierwszą na świecie zarejestrowaną szczepionką przeznaczoną do stosowania w profilaktyce zachorowań na gorączkę denga. Na Filipinach została ona zarejestrowana do stosowania u pacjentów w wieku 9–45 lat w profilaktyce zachorowań na gorączkę denga, wywołaną przez wszystkie cztery serotypy wirusa. Poza Filipinami szczepionka została, jak do tej pory, zarejestrowana również w Meksyku, Brazylii i Salwadorze.
– Ta pierwsza szczepionka przeciwko gorączce denga została przygotowana i sprawdzona pod kątem skuteczności w państwach takich jak Filipiny, gdzie walka z gorączką denga to priorytet dla zdrowia publicznego. Jako lekarz i jednocześnie matka jestem dumna, że mój kraj odgrywa historyczną rolę w profilaktyce zachorowań na gorączkę denga – powiedziała dr Cecilia Montalban, szefowa Filipińskiej Fundacji na rzecz Szczepień.
Źródło: materiały prasowe