Celem amerykańskich badaczy było pogłębienie wiedzy o tym, dlaczego komórki układu odpornościowego atakują tkanki gospodarza. W trakcie tych badań naukowcy zidentyfikowali peptyd o hybrydowej strukturze zawierającej elementy podobne do insuliny – prawdopodobnie inicjuje on odpowiedź immunologiczną związaną z powstawaniem cukrzycy typu 1.
- Nasze badania koncentrowały się wokół limfocytów T typu CD4, w szczególności chodziło nam o identyfikację antygenów, które aktywują te komórki – wyjaśnia prof. Kathryn Haskins, współautorka pracy opublikowanej na łamach czasopisma „Science”.
Okazało się, że takim czynnikiem aktywującym może być wcześniej nieznana klasa antygenów obecnych na powierzchni komórek β chorych na cukrzycę. Antygeny te mają interesującą hybrydową budowę – zawierają bowiem fragmenty insuliny oraz innych peptydów, prawdopodobnie powstałych w wyniku mutacji. Antygeny te są w efekcie rozpoznawane jako obce i atakowane przez komórki układu immunologicznego.
Nową klasę antygenów odkryto u zwierząt laboratoryjnych, ale – co istotne – naukowców udało się już potwierdzić ich występowanie w limfocytach T pozyskanych od osób z cukrzycą typu 1.
Źródła: Science / Science World Report