Z wirusem HIV naukowcy zmagają się od 35 lat. Badana obecnie eksperymentalna szczepionka jest dopiero piątą, której rozwój udało się doprowadzić do etapu testów klinicznych. Oczekiwanej rewolucji w profilaktyce zakażeń HIV wciąż jednak nie ma, choć – dzięki nowoczesnym lekom antyretrowirusowym – wirusa udaje się już utrzymać w ryzach w organizmach osób zainfekowanych.
Według szacunków Organizacji Narodów Zjednoczonych, co roku na świecie przybywa ok. 1,8 mln zakażonych wirusem HIV. Obecnie łączna liczba nosicieli to niemal 37 mln.
Nowa szczepionka została przetestowana u 393 osób zdrowych (z niskim ryzykiem zakażenia) i na 72 rezusach. Uczestnicy otrzymywali eksperymentalną szczepionką w 12 placówkach w kilku krajach Afryki, w Tajlandii i Stanach Zjednoczonych.
Zaszczepionym małpom wstrzyknięto następnie wirusa HIV. Odpornych okazało się 67 proc. zwierząt. W przypadku ludzi (faza I badania klinicznego) chodziło przede wszystkim o ocenę bezpieczeństwa preparatu, na razie nie ma więc pewności, czy nowa szczepionka będzie chronić przed zakażeniem przedstawicieli także naszego gatunku. Ustaleniu tego służyć będzie kolejna, II faza badań, w której weźmie udział afrykańskich 2600 kobiet z grup wysokiego ryzyka. Rozpocznie się ona jesienią bieżącego roku.
Źródło: CNN