Analiza dostarcza dalszych dowodów na to, że nintedanib obniża ryzyko zaostrzenia choroby (tzw. ostrego zaostrzenia) o 47 proc. u osób z samoistnym włóknieniem płuc. Co to oznacza w praktyce?
Samoistne włóknienie płuc jest przewlekłą, postępującą, ciężko okaleczającą i ostatecznie prowadzącą do zgonu chorobą płuc, której możliwości leczenia są ograniczone. Choruje na nią 14–43 na 100 tys. osób na świecie.
IPF charakteryzuje się postępującym bliznowaceniem tkanki płucnej i utratą czynności płuc w czasie. Z czasem, wraz z grubieniem i sztywnieniem tkanki w procesie włóknienia, płuca tracą zdolność do wchłaniania i transportowania tlenu do układu krążenia. Prowadzi to do duszności, suchego kaszlu i trudności przy wykonywaniu codziennych czynności.
Wszyscy pacjenci z IPF są zagrożeni wystąpieniem zaostrzenia IPF. Zdarzenie takie, definiowane jako gwałtowne pogorszenie objawów w ciągu kilku dni lub tygodni, może mieć miejsce w każdym momencie w przebiegu choroby, nawet jako jej pierwszy objaw. Zaostrzenie jest głównym powodem hospitalizacji osób z IPF. Niestety, około połowy chorych hospitalizowanych z powodu „ostrego zaostrzenia” IPF umiera w trakcie pobytu w szpitalu. hospitalizacji.
- Zmniejszenie ryzyka zaostrzenia jest ważnym celem terapii idiopatycznego włóknienia płuc z powodu jego nieprzewidywalności i niszczącego wpływu na przebieg choroby. Nagłe zaostrzenia często prowadzą do śmierci w ciągu kilku miesięcy - tłumaczy prof. Luca Richeldi, z Katedry Medycyny Układu Oddechowego Uniwersytetu Southhampton w Wielkiej Brytanii. - Takie analizy zwiększają pulę dowodów na to, że osoby z IPF żyją dłużej dzięki temu, że ostatnio zarejestrowane leki mają wpływ na przebieg choroby.
W trakcie trwających ponad rok badań nintedanib wykazał również pozytywny trend we wszystkich punktach końcowych związanych z przeżyciem:
- w porównaniu z placebo, pacjenci przyjmujący lek wykazywali zmniejszenie o 30 proc. ryzyka zgonu z dowolnej przyczyny;
- pacjenci przyjmujący nintedanib wykazywali także o 43 proc. mniejsze ryzyko zgonu w trakcie leczenia;
- obserwowano także zmniejszone o 38 proc. ryzyko śmierci z powodu zaostrzenia lub innej przyczyny oddechowej w porównaniu z placebo.
Analiza potwierdzała także, że nintedanib spowalnia postęp choroby o około 50 proc., co zmierzono przy użyciu rocznego odsetka spadku natężonej pojemności życiowej (FVC). Całkowity dostosowany roczny odsetek spadku nasilonej pojemności życiowej (FVC) wynosił -112,4 ml/rok przy użyciu nintedanibu i -223,3 ml/rok przy użyciu placebo (różnica: 110,9 ml/rok).
Źródło: materiały prasowe