Lekarze ze Szpitala św. Marka w Londynie opracowali nową metodę usuwania polipów jelita grubego. Pozwala ona chorym z bardzo dużymi polipami na uniknięcie stomii.
Odbytnica jest drugą (po okrężnicy) najczęstszą lokalizacją raka jelita grubego. Jest też miejscem, gdzie stan przedrakowy często przybiera postać rekordowo dużych polipów. Ich usunięcie może wiązać się z tak istotnym naruszeniem ściany jelita, że konieczne jest wytworzenie sztucznego odbytu – stomii.
Metodę, która opiera się jednocześnie na endoskopii i laparoskopii, opracowali wspólnie gastroenterolog – prof. Brian Saunders oraz chirurg – dr Janindra Warusavitarne. Zastosowano ją już u 20 pacjentów, a największy usunięty polip miał aż 18 cm długości. Tak duża narośl powodowała bardzo nasilone dolegliwości: chory nie był w stanie wstać z łóżka, z odbytu wydobywały mu się ogromne ilości śluzu, tak duże, że dochodziło do utraty sodu i potasu i spadku ciśnienia tętniczego krwi. Po udanym zabiegu pacjent szybko wrócił do pełni zdrowia.
Twórcy metody oceniają, że skorzysta z niej od 300 do 400 pacjentów rocznie. Liczba ta znacznie wzrośnie po upowszechnieniu się badań przesiewowych w kierunku raka jelita grubego.
Nowa technika nadaje się także do usuwania zmian nowotworowych, jednak tylko w ich wczesnej fazie.
Źródło: BBC News