Endometrioza (gruczolistość zewnętrzna) polega na obecności endometrium (tkanki wyściełającej jamę macicy) poza macicą. Ogniska endometriozy mogą występować w jajowodach, na jajnikach, na otrzewnej, rzadziej w jelitach a nawet poza jamą brzuszną, np. w płucach. Ogniska endometriozy reagują na zmiany stężenia hormonów i krwawią w trakcie miesiączki. Krew działa drażniąco na okoliczne tkanki, co skutkuje pojawieniem się torbieli i miejscowego stanu zapalnego.
Na endometriozę cierpi ok. 176 milionów kobiet na całym świecie. Obecnie dostępne opcje leczenia ograniczają się do chirurgicznego usunięcia zmian chorobowych lub do terapii hormonalnej. Istnieje wyraźna, niezaspokojona potrzeba opracowania nowych, niehormonalnych metod leczenia tego schorzenia.
Badacze z Warwick Medical School we współpracy z kolegami z University of Edinburgh wykazali, że makrofagi odgrywają rolę w stymulowaniu wzrostu i aktywności komórek nerwowych w ogniskach endometriozy, co prowadzi do zwiększonej wrażliwości na ból.
Jak ustalili autorzy, makrofagi są "przyciągane" do ognisk endometriozy i gromadzą się w nich w dużych ilościach. W hodowli makrofagów (pozyskanych z takich ognisk) naukowcy zaobserwowali zwiększoną produkcję insulinopodobnego czynnika wzrostu-1 (IGF-1). Następnie badacze wprowadzili IGF-1 do hodowli komórek nerwowych. Okazało się, że substancja ta stymuluje zarówno wzrost neuronów, jak i aktywuje ich funkcje.
Wcześniejsze badania wykazały, że makrofagi mogą być zaangażowane w patogenezę innych typów przewlekłego bólu. Tym razem, po raz pierwszy, wykazano, że dotyczy to także bólu związanego z endometriozą.
Źródło: University of Warwick