Subskrybuj
Logo małe
Szukaj

Nowy sposób na osteoporozę posterydową

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 1 maja 2018 23:32

Nowy sposób na osteoporozę posterydową - Obrazek nagłówka
Thinkstock/GettyImages
Już około 1 proc. ludzi przyjmuje przewlekle glikokortykosteroidy, najczęściej z powodu schorzeń autoimmunologicznych. Te niezwykle ważne leki obarczone są jednak poważnymi działaniami niepożądanymi, takimi jak utrata masy kostnej i związane z nią złamania. Naukowcy z University of Alabama twierdzą, że można temu skutecznie zaradzić.

Szacuje się, że wtórna osteoporoza związana z przyjmowaniem glikokortykosteroidów (takich jak np. prednizon) odpowiedzialna jest za 5 proc. złamań kości.

Zdaniem prof. Kennetha Saaga z University of Alabama w Birmingham – farmakologiczne zapobieganie utracie masy kostnej u pacjentów przyjmujących glikokortykosteroidy może być skuteczniejsze, niż jest obecnie.

W badaniu, którego wyniki publikuje czasopismo „The Lancet Diabetes & Endocrinology”, porównano skuteczność przeciwciała monoklonalnego denosumab ze standardową terapią wtórnej osteoporozy (ryzedronian).

Podwójnie zaślepione badanie objęło 795 pacjentów w 79 ośrodkach w Europie, Ameryce Łacińskiej, Azji i Ameryce Północnej. Większość uczestników (505) przyjmowała glikokortykosteroidy dłużej niż 3 miesiące.

Pacjenci zostali losowo przydzieleni do jednej z dwóch grup. Uczestnicy z grupy 1 co 6 miesięcy otrzymywali podskórnie denosumab, a codziennie przyjmowali tabletkę z placebo. Badani z grupy 2 codziennie przyjmowali doustnie ryzedronian, a raz na 6 miesięcy podskórny zastrzyk z placebo.

Po 12 miesiącach u uczestników zmierzono gęstość kości w dolnym odcinku kręgosłupa oraz w szyjce kości udowej. Okazało się, że – w obu lokalizacjach – wyższą gęstość tkanki kostnej stwierdzono u badanych otrzymujących denosumab.

Bezpieczeństwo terapii było porównywalne w obu grupach.

Źródło: Dddmag.com

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także