Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

O krok bliżej do pokonania czerniaka

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 21 września 2015 10:13

O krok bliżej do pokonania czerniaka - Obrazek nagłówka
Komisja Europejska zatwierdziła terapię skojarzoną dabrafenib + trametynib w leczeniu chorych z nieoperacyjnym lub rozsianym czerniakiem skóry z mutacją BRAF (V600). Co to oznacza dla pacjentów?
[caption id="attachment_47747" align="alignnone" width="620"]Thinkstock / Getty Images Thinkstock / Getty Images[/caption]

Komisja Europejska zatwierdziła terapię skojarzoną dabrafenib + trametynib w leczeniu chorych z nieoperacyjnym lub rozsianym czerniakiem skóry z mutacją BRAF (V600). Co to oznacza dla pacjentów?

Zaawansowany czerniak to najbardziej złośliwy i zagrażający życiu typ raka skóry. Pięć lat od momentu rozpoznania czerniaka w późnym stadium przeżywa tylko co piąty chory.

U około połowy pacjentów z czerniakiem występuje mutacja BRAF. Połączenie dabrafenibu z trametynibem to pierwsza ukierunkowana molekularnie terapia skojarzona zatwierdzona w Unii Europejskiej do stosowania w pierwszej linii leczenia pacjentów z czerniakiem z mutacją BRAF V600.

– Rejestracja leczenia skojarzonego za pomocą inhibitora BRAF i MEK jest ważnym krokiem w opcjach leczenia zaawansowanego czerniaka. Najnowsze wyniki badań wykazały, że u chorych na przerzutowe czerniaki z obecnością mutacji BRAF zastosowanie kombinacji dabrafenibem z trametynibem przynosi lepsze efekty niż monoterapia inhibitorem BRAF bez zwiększenia toksyczności. Mediana przeżyć przy zastosowaniu kombinacji tych leków wydłużyła się do ok. 25 miesięcy (czyli około 2 lat), a jeszcze trzy lata temu wynosiła 6 miesięcy. Efektywność nowych terapii dramatycznie zmienia perspektywy leczenia zaawansowanego czerniaka. Konieczne jest więc oznaczenie statusu mutacji BRAF w każdym przypadku przerzutowego czerniaka (stopnie IIIC-IV) i zapewnienie polskim chorym dostępności kombinacji inhibitora BRAF i MEK w sytuacji stwierdzenia przerzutowego czerniaka z obecnością mutacji BRAF – podkreśla prof. Piotr Rutkowski, kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków w Centrum Onkologii - Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

Decyzją Komisji Europejskiej terapia skojarzona dabrafenibem i trametynibem została zatwierdzona we wszystkich 28 krajach UE oraz na Islandii, w Norwegii oraz
w Liechtensteinie, a także w USA, Australii, Chile i Kanadzie.

Źródło: materiały prasowe

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także